Kurtyny wodne wracają do Katowic.

Kurtyny wodne wracają do Katowic.

11 czerwca 2025 Wyłączono przez administrator

To nie tylko frajda, ale też ulga w upały.

***

 

Latem Katowice zamieniają się w miasto wodnych mgiełek. W różnych częściach miasta stanęły już pierwsze kurtyny wodne, które będą automatycznie uruchamiane, gdy temperatura przekroczy 24 stopnie. To znany i lubiany sposób na ochłodę, który niezmiennie przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

 

Ochłoda w upalne dni – radość i zdrowie

 

Kurtyna wodna to więcej niż atrakcja – w czasie fali upałów może stać się ważnym elementem dbania o zdrowie. Zwłaszcza osoby starsze, dzieci i wszyscy z problemami krążeniowymi, odczuwają ulgę, przechodząc przez delikatną, chłodną mgiełkę. A jak pokazują zdjęcia z poprzednich lat, to także ogromna frajda – śmiech i piski radości słychać przy każdej z nich.

 

Co ważne – nie trzeba się obawiać efektu „mokrego podkoszulka”. Strumień jest lekki, orzeźwiający, a nie przemaczający ubranie. Można więc przejść pod kurtyną nawet w eleganckiej sukience czy koszuli – i dalej iść do pracy lub na spotkanie.

 

17 kurtyn w różnych częściach Katowic

 

W tym roku pojawi się 17 kurtyn wodnych – jak zawsze w miejscach dobrze znanych mieszkańcom i często przez nich odwiedzanych. Znajdziemy je m.in. na katowickim rynku, w parku Boguckim, na placu Miast Partnerskich w Ligocie, w Dolinie Trzech Stawów czy na placu Zillmanów w Nikiszowcu. Pełna lista z adresami pod artykułem.

 

Kurtyny uruchamiają się automatycznie, od godziny 9:00 – ale tylko wtedy, gdy temperatura przekroczy 24°C. Pracują do godziny 20:00 lub do momentu, gdy temperatura spadnie poniżej 22°C. Dzięki temu mgiełka wodna pojawia się dokładnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. A że niektóre kurtyny stoją w cieniu, uruchamiają się nieco później niż te w pełnym słońcu.

 

Place zabaw z wodą i baseny miejskie

 

warto pamiętać także o możliwości korzystania z czterech wodnych placów zabaw. Jest to oczywiście propozycja dla dzieci.

 

Wodne place zabaw działającodziennie od 9:00 do 20:00, a znaleźć je można m.in. na os. Odrodzenia, os. Tysiąclecia czy w Dolinie Trzech Stawów. Dla tych, którzy wolą prawdziwą kąpiel, dostępne są baseny: Bugla i Rolna oraz kąpilieska.

 

Sezon kąpielowy rozpocznie się w długi weekend od 19 do 22 czerwca, a od 27 czerwca baseny będą czynne codziennie – Bugla aż do połowy sierpnia w godzinach 10:00–20:00, później do godziny 19:00. Na Rolnej kąpiele będą możliwe od poniedziałku do czwartku do godz. 18:00, a w weekendy do 19:00.

 

Kranówka zamiast plastiku i miski dla psów

 

W upalne dni warto pamiętać o regularnym piciu wody – najlepiej tej z kranu. Katowicka kranówka ma bardzo dobrą jakość, można ją pić bez przegotowania, a przy okazji ograniczyć zużycie plastiku. Zadbano także o czworonogi – przed budynkami urzędu miasta, a także w wielu lokalach i instytucjach pojawiły się miski z wodą dla psów.

 

Gdzie dokładnie znajdziesz kurtyny wodne?

 

Poniżej pełna lista lokalizacji:

 

Rynek 1 – Urząd Miasta Katowice – Śródmieście

Plac Szewczyka – Śródmieście

Dolina Trzech Stawów – obok Zakładu Zieleni Miejskiej

Park Budnioka – Koszutka

Park Bogucki – Bogucice

Plac Miast Partnerskich – Ligota

Os. Targowisko – ul. Szewska 6–8 – Piotrowice

Ul. Miła, plac zabaw – Giszowiec

Ul. Wojciecha, plac zabaw – Giszowiec

Ul. Płochy – rejon przedszkola – Ligota–Panewniki

Plac św. Herberta – Os. Witosa

Plac Londzina – Załęże

Plac Zillmanów – Nikiszowiec

Al. Księżnej Jadwigi Śląskiej – Os. Tysiąclecia

Ul. Bohdanowicza – Murcki

Park Murckowski – Murcki

Park Bolina – Szopienice

 

Kurtyny będą działać przez całe lato – aż do końca sezonu letniego. Warto więc zapamiętać najbliższą lokalizację i w razie upału po prostu się ochłodzić.

 

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Fot. D. Czapla, UMK