Co czwarty senior rezygnuje z jedzenia z powodów finansowych.

Co czwarty senior rezygnuje z jedzenia z powodów finansowych.

23 maja 2025 Wyłączono przez administrator

Jest gorzej, niż wszyscy przypuszczamy.

***

 

To ustalenia raportu, który unaocznia problem przez lata niedostatecznie nagłośniony. Skala ubóstwa seniorów w Polsce szokuje. Problemem, pewnie lepiej znanym, jest samotność seniorów w Polsce. 

 

Aż 25% osób starszych deklaruje, że z powodów finansowych zmuszeni są odmawiać sobie jedzenia. Chodzi nie tylko o produkty luksusowe, ale o podstawowe artykuły spożywcze – mięso, masło, świeże warzywa i owoce. 

 

Ponad połowa seniorów żyjących w Polsce zmaga się z samotnością. Towarzyszy jej często zły stan zdrowia i ograniczenia ruchowe – 76% badanych ma problemy z poruszaniem się, a 65% ocenia swoje zdrowie jako złe lub bardzo złe.

 

Samotni, niedożywieni, zapomniani – tak wygląda starość w Polsce

 

To wszystko składa się na ponury obraz codzienności wielu starszych osób. Jednak są inicjatywy, które starają się temu przeciwdziałać. Z pewnością wiele dla starszych mieszkańców robią władze Katowic – wspominamy o tym, gdyż Katowice pod tym względem są nawet wzorem dla innych miejscowości.

 

Ale wyjdźmy poza stolicę woj. śląskiego. Program „Na codzienne zakupy”, realizowany przez sieć marketów Biedronka we współpracy z organizacjami społecznymi, obejmie w tym roku ponad 11 tysięcy potrzebujących seniorów w całym kraju. 

 

Każdy z uczestników programu otrzyma kartę zakupową z comiesięcznym doładowaniem w wysokości 230 zł, zasilaną przez 10 miesięcy. To nie wszystko – pomoc to także obecność. Dzięki sieci wolontariuszy, starsze osoby mogą liczyć nie tylko na zakupy, ale też na rozmowę, uwagę, a czasem po prostu – czyjąś obecność.

 

Wspomniany raport przygotowany został na zlecenie Fundacji Biedronki przez firmę badawczą Ipsos. Uwzględnia on również perspektywę młodszych pokoleń. 

 

Choć połowa respondentów w wieku 25–59 lat patrzy na swoją przyszłą starość z umiarkowanym optymizmem, aż 90% z nich wskazuje na realne obawy – przede wszystkim zdrowotne, finansowe i społeczne. To znak, że starzenie się przestaje być kwestią jednostki, a staje się wyzwaniem społecznym.

 

Autorzy badania wzywają rządzących do intensyfikacji działań – zarówno tych systemowych, jak i oddolnych – na rzecz poprawy sytuacji osób starszych. Potrzebne są nie tylko programy pomocowe, ale i zmiana społecznego nastawienia do starości.

 

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Fot. Pixabay