Katowice przygotowują się na nadejście wielkich ulew. Do walki z nawałnicami będą angażowani mieszkańcy. Będziemy też zbierać deszczówkę, gdyż… każda kropla wody jest dziś na wagę złota.
***
Katowice walczą z ulewami – mieszkańcy dostaną wsparcie na retencję deszczówki
Zmiany klimatyczne coraz bardziej dają się we znaki. Po wyjątkowo suchej zimie, mogą nadejść gwałtowne ulewy. Nie wiadomo kiedy, ale wiadomo, że będą. Katowice chcą się do nich przygotować.
Już wybudowano system 27 zbiorników retencyjnych w mieście. Teraz podejmowane są nowe działania.
Miasto planuje dofinansowanie dla mieszkańców na zakup i montaż zbiorników do gromadzenia deszczówki. To nie tylko sposób na walkę z suszą, ale też sposób na ochronę przed podtopieniami.
Zbiorniki retencyjne – miasto dopłaci do 80% kosztów
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, skierował do konsultacji społecznych projekt uchwały w sprawie dopłat do systemów retencyjnych. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli otrzymać zwrot nawet 80% poniesionych kosztów, maksymalnie do 5 tysięcy złotych.
– Musimy dostosować miasto do zmieniającego się klimatu – podkreśla prezydent Katowic. – Z jednej strony sadzimy drzewa i budujemy zbiorniki retencyjne, z drugiej zachęcamy mieszkańców do działań, które mogą pomóc w walce z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Właśnie dlatego chcemy dopłacać do montażu przydomowych zbiorników retencyjnych – dodaje.
Program obejmie właścicieli domów jednorodzinnych, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych – tych, którzy zdecydują się na instalację podziemnego zbiornika o pojemności co najmniej 2000 litrów. W pierwszym roku działania programu miasto przewidziało na ten cel pół miliona złotych.
Dlaczego to ważne?
Zmiany klimatyczne to już nie tylko temat dyskusji naukowców – ich skutki odczuwamy na co dzień. Coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi burzami, które powodują lokalne podtopienia, a z drugiej strony – długimi okresami suszy.
Przez całą zimę w Katowicach prawie nie padało. Ściółka leśna jest wysuszona, a strażacy już teraz alarmują o lawinowym wzroście liczby pożarów traw. Brak opadów oznacza też obniżenie poziomu wód gruntowych, co może prowadzić do problemów z zaopatrzeniem w wodę w kolejnych miesiącach.
Magazynowanie deszczówki to sposób na złagodzenie skutków tych zjawisk. Zamiast spływać do kanalizacji i przeciążać system odprowadzania wód opadowych, woda może być gromadzona i wykorzystywana np. do podlewania roślin. To nie tylko oszczędność, ale też sposób na ochronę lokalnego ekosystemu.
Jak wziąć udział w programie?
Po zakończeniu konsultacji społecznych projektem zajmie się Rada Miasta Katowice. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, mieszkańcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie.
Kropla deszczu na wagę złota
W wielu krajach, gdzie problem suszy jest większy niż w Polsce, wprowadzono zakazy podlewania ogrodów wodą z sieci wodociągowej. Tam zbieranie deszczówki stało się koniecznością. W Katowicach takie ograniczenia jeszcze nie obowiązują, ale to nie znaczy, że problemu nie ma.
Każdy zbiornik retencyjny to mniej wody, która bezpowrotnie spływa do kanalizacji, a więcej tej, którą można wykorzystać w domu i ogrodzie. Dofinansowanie ze strony miasta to krok w stronę nowoczesnego i odpowiedzialnego gospodarowania wodą – zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.