
Gorąca dyskusja o Parku Śląskim i jego bezpośrednim sąsiedztwie.
17 marca 2025Czy Park Śląski jest zagrożony? Społecznicy protestują, radni Sejmiku głosują, wicemarszałek województwa uspokaja.
***
Sejmik Województwa Śląskiego podjął dziś decyzję w sprawie terenu po Międzynarodowych Targach Katowickich. Podczas obrad środowiska społeczne wyrażały sprzeciw wobec zmian, obawiając się o przyszłość Parku Śląskiego.
Wicemarszałek Leszek Pietraszek zapewniał, że decyzja nie wpłynie negatywnie na park. Jednak nie wszyscy podzielali jego zdanie.
Społecznicy na sesji Sejmiku. „To zagrożenie dla Parku Śląskiego”
Podczas sesji Sejmiku, która już się zakończyła, na galerii obecnych było wielu społeczników, którzy nie tylko obserwowali obrady, ale także manifestowali swój sprzeciw wobec zmian w planie zagospodarowania. Rozwinęli transparenty, na których podkreślali znaczenie Parku Śląskiego i ostrzegali przed potencjalnym zagrożeniem dla tego obszaru. Przedstawiciele organizacji społecznych zabrali głos podczas obrad, zwracając uwagę na konsekwencje wydzielenia tego terenu spod ochrony.
Ich zdaniem zezwolenie na zmianę statusu terenów po MTK może stanowić otwarcie furtki dla dalszej ekspansji deweloperskiej, co może zagrażać Parkowi Śląskiemu. Społecznicy przypomnieli, że dawniej ten teren był częścią Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku a ten sięgał aż do krawężnika obecnej ulicy Bytkowskiej (wcześniej Buczka) w Katowicach.
Wicemarszałek Pietraszek: „To nie wpłynie na Park Śląski”
Jednym z głównych głosów w tej dyskusji było wystąpienie wicemarszałka województwa śląskiego Leszka Pietraszka. Bronił on decyzji o wyłączeniu terenów po MTK spod ochrony krajobrazowej. Wskazywał, że teren ten jest częścią Parku Śląskiego, a decyzja nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie Parku.
Jego stanowisko spotkało się jednak z krytyką części radnych wojewódzkich oraz działaczy społecznych, którzy wskazywali, że taka decyzja może w przyszłości prowadzić do dalszego zabudowywania terenów wokół parku a może ekspancji wewnątrz samego Parku Śląskiego.
Radni dzielnicowi Dębu i Józefowca ostrzegają przed korkami
Decyzja Sejmiku budzi niepokój nie tylko wśród ekologów i społeczników obecnych podczas dzisiejszych obrad. Swój niepokój wyrażali wcześniej przedstawiciele rad dzielnic Dąb i Józefowiec w Katowicach. Wskazywali na przykłąd na to, że nowa zabudowa (na terenie po MTK deweloperzy chcą budować osiedla mieszkaniowe) w tej okolicy pogorszy sytuację komunikacyjną, zwłaszcza na wąskich ulicach, które już dziś są przeciążone.
Ich zdaniem zgoda na inwestycje mieszkaniowe może spowodować zakorkowanie okolicznych ulic i utrudnienia dla mieszkańców.
Redakcja „Katowice Dziś” rozmawiała z uczestnikami obrad
Nasza redakcja śledziła przebieg obrad, rozmawiała z przedstawicielami wszystkich stron oraz analizowała argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników dzisiejszej uchwały Sejmiku. Wkrótce opublikujemy pełny artykuł, w którym zaprezentujemy szczegółowe stanowiska wszystkich stron.