Polski bitcoin będzie się nazywał e-złoty. To może być rewolucja. Nawet Biedronka i Lidl oraz Żabka będą go honorować.
***
Na obecnym etapie cyfrowy złoty nie jest jeszcze w obiegu, dlatego na ten moment nie będzie można nim płacić w popularnych sieciach handlowych takich jak sklepy spożywcze czy markety typu Biedronka, Lidl czy Żabka. Docelowo jednak, gdy cyfrowy złoty zostanie wprowadzony na rynek, założeniem jest, że taka forma płatności będzie powszechnie akceptowana – analogicznie do obecnych płatności elektronicznych, np. kartami płatniczymi czy telefonem.
Biedronka, Lidl oraz Żabka
Samo wprowadzenie cyfrowego złotego będzie wymagało odpowiedniego dostosowania systemów płatniczych w sklepach oraz integracji tej formy płatności przez operatorów płatności elektronicznych. Wtedy dopiero stanie się możliwe płacenie nim w popularnych punktach usługowych i handlowych, takich jak Lidl, Biedronka czy Żabka.
Na ten moment banki oraz instytucje finansowe dopiero przygotowują się do wdrożenia cyfrowego złotego, a szczegóły dotyczące akceptacji tej metody płatności przez handel detaliczny zostaną zapewne podane bliżej daty emisji.
Cyfrowy złoty wchodzi do gry. Rewolucja na rynku płatności coraz bliżej
Jak donosi portal money.pl, już w pierwszej połowie tego roku na polskim rynku pojawi się cyfrowa wersja złotego – tzw. e-złoty. Nowa forma pieniądza, oparta o technologię blockchain, może znacząco zmienić sposób, w jaki dokonujemy codziennych płatności, także międzynarodowych.
Co to właściwie jest cyfrowy złoty?
Cyfrowy złoty to elektroniczna forma klasycznego pieniądza, zgodna z unijnym rozporządzeniem MiCA (Markets in Crypto Assets). Dzięki zastosowaniu technologii blockchain, transakcje będą realizowane błyskawicznie, tanio i bezpiecznie. Jak donosi portal money.pl, emisja e-złotego planowana jest już na pierwszą połowę tego roku.
Nowe rozwiązanie pozwoli znacząco obniżyć koszty transakcji, nawet do 0,2 procenta ich wartości, podczas gdy obecnie sklepy płacą operatorom nawet do 3 procent prowizji. Cyfrowe pieniądze mogą zatem oznaczać sporą oszczędność dla przedsiębiorców, ale również konsumentów.
Polskie banki i NBP przygotowują się na zmiany
Zgodnie z regulacjami unijnymi (rozporządzenie MiCA), tylko wybrane podmioty będą mogły emitować cyfrowy złoty. W Polsce uprawnienia takie posiada obecnie m.in. spółka Billon, która jako jedyna firma uzyskała licencję instytucji pieniądza elektronicznego i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Jak donosi portal money.pl, Billon czeka jednak z oficjalnym rozpoczęciem emisji e-złotego na uchwalenie polskiej ustawy dotyczącej kryptoaktywów, która jest obecnie analizowana przez komisję prawniczą przy Radzie Ministrów.
Polskie banki obserwują sytuację
Banki komercyjne oraz Narodowy Bank Polski z zainteresowaniem przyglądają się nowym rozwiązaniom. Cyfrowy pieniądz, który opiera się na technologii blockchain, ma zapewnić większe bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji.
Jak donosi portal money.pl, projekt polskiej ustawy regulującej rynek kryptoaktywów nadal znajduje się na etapie konsultacji prawnych, co powoduje pewne opóźnienia w stosunku do unijnych wymogów, które powinny być wdrożone już do końca ubiegłego roku.
Zmiany już wkrótce, rynek czeka rewolucja
Wprowadzenie cyfrowego złotego może nie tylko uprościć transakcje, ale także zwiększyć konkurencyjność polskich firm na rynkach międzynarodowych. Jak donosi money.pl, pierwsze emisje cyfrowego złotego mają nastąpić już w pierwszej połowie tego roku. Wszystko wskazuje na to, że rewolucja płatnicza w Polsce nabiera tempa.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.