Pierwszy strażak Śląska nowym szefem całej straży pożarnej.

Pierwszy strażak Śląska nowym szefem całej straży pożarnej.

26 lutego 2025 Wyłączono przez Redakcja Katowice Dziś

Pierwszy strażak Śląska nowym szefem całej straży pożarnej. W tle Collegium Humanum.

***

 

Nadbrygadier Wojciech Kruczek nowym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej.

Premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka odwołał ze stanowiska komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Mariusza Feltynowskiego i powołał na jego miejsce nadbrygadiera Wojciecha Kruczka, dotychczasowego śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. 

Zmiana na stanowisku a kontekst polityczny

Nominacja Wojciecha Kruczka na stanowisko Komendanta Głównego PSP następuje w cieniu kontrowersji związanych z jego poprzednikiem, nadbrygadierem Mariuszem Feltynowskim. Według medialnych doniesień jego odwołanie może mieć związek ze współpracą z Collegium Humanum, uczelnią, która znalazła się w centrum afery dotyczącej nieprawidłowości w wydawaniu dyplomów.

 

Według medialnych doniesień, Feltynowski jako rektor Akademii Pożarniczej podpisał umowę o współpracy z Collegium Humanum, a także sam na niej studiował.

 

Trwają śledztwa

 

Collegium Humanum stało się przedmiotem zainteresowania śledczych w związku z przyznawaniem dyplomów osobom, które de facto nie studiowały. Uczelnia ta miała wydawać dyplomy w sposób budzący poważne wątpliwości. Sprawa dotyczyła m.in. przyspieszonych ścieżek uzyskiwania tytułów naukowych oraz certyfikatów. To miało wpływać na awanse w administracji publicznej. Feltynowski został wezwany na rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem, po której zapadła decyzja o jego odwołaniu.

 

Według nieoficjalnych informacji, termin odwołania Feltynowskiego – pod koniec lutego – mógł dać mu możliwość skorzystania z waloryzacji emerytury, która następuje 1 marca każdego roku.

Kim jest nowy Komendant Główny PSP?

Nadbrygadier Wojciech Kruczek od lat związany jest z Państwową Strażą Pożarną. Jego kariera rozpoczęła się w 1996 roku, gdy został słuchaczem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Po ukończeniu studiów w 2000 roku z tytułem inżyniera rozpoczął służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

W latach 2003-2017 był zastępcą dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, a następnie objął funkcję komendanta miejskiego PSP w Rybniku. W 2024 roku awansował na stanowisko Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, zastępując przechodzącego na emeryturę nadbrygadiera Jacka Kleszczewskiego. Już w listopadzie ubiegłego roku otrzymał pierwszy stopień generalski, który wręczył mu prezydent Andrzej Duda.

Doświadczenie i zasługi

Nadbrygadier Kruczek wielokrotnie dowodził skomplikowanymi akcjami ratowniczymi, m.in. podczas zawaleń budynków w Szczerbicach i Bełku oraz pożaru zabytkowych kamienic w Czerwionce-Leszczynach. 

Oprócz działalności krajowej aktywnie uczestniczył w projektach międzynarodowych, takich jak „Razem przeciwko powodzi” (INTERREG V-A Polska-Czechy) oraz „Strażak bez Granic”, których celem była wymiana doświadczeń między strażami pożarnymi krajów unijnych.

 

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Fot. Pixabay