
Niektóre ugrupowania na krawędzi.
18 lutego 2025Wybory prezydenckie coraz bliżej. Jeden z kandydatów idzie w górę. Niektóre ugrupowania na krawędzi.
***
Najnowsze sondaże Opinii24 wskazują na istotne zmiany w poparciu zarówno dla partii politycznych, jak i kandydatów prezydenckich.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 na zlecenie RMF FM, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, wygrałaby Koalicja Obywatelska z poparciem 31,8 proc. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało drugie miejsce, uzyskując 27,9 proc., ale zaliczyło spadek o ponad trzy punkty procentowe w porównaniu do stycznia. Wzrost odnotowała Konfederacja, zdobywając 18,7 proc. poparcia, co oznacza wzrost o 5,2 punktów procentowych.
Trzecia Droga balansuje na granicy progu wyborczego dla koalicyjnego komitetu wyborczego z wynikiem 8 proc. Podobną sytuację ma Nowa Lewica, której poparcie wynosi 5,5 proc. Z kolei Partia Razem odnotowała wzrost z 2 proc. do 2,9 proc. 4,6 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać swojej preferencji.
Analiza wyników wskazuje na znaczące przesunięcia elektoratu. PiS straciło „stosunkowo mocną pozycję” w grupie mężczyzn (spadek z 35 proc. do 28 proc.), natomiast Konfederacja zwiększyła swoje poparcie w tej grupie (z 14 proc. do 23 proc.). Ponadto partia Bosaka i Mentzena dominuje w grupie wiekowej 18-24 lata, osiągając aż 49 proc. poparcia.
Najbardziej lojalnymi wyborcami okazują się sympatycy Koalicji Obywatelskiej – aż 83 proc. jej elektoratu z października 2023 r. ponownie oddałoby głos na KO. W przypadku Trzeciej Drogi wskaźnik ten wynosi jedynie 48 proc., a część jej wyborców przechodzi do Konfederacji (21 proc.) oraz KO (17 proc.).
Opinia24 zbadała także poparcie dla kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. W pierwszej turze największe poparcie zdobywa Rafał Trzaskowski (30,9 proc.), który w porównaniu ze styczniem zyskał 1,1 punktu procentowego. Drugie miejsce zajmuje Karol Nawrocki z wynikiem 21,7 proc., notując spadek o 0,9 pkt proc. Największy wzrost poparcia odnotował Sławomir Mentzen, który zdobył 16,8 proc., co oznacza wzrost o 3,6 pkt proc. w porównaniu do stycznia.
Dalsze miejsca zajmują: Szymon Hołownia – 4,7 proc., Marek Jakubiak – 2,8 proc., Magdalena Biejat – 2,1 proc., Adrian Zandberg – 2 proc., Krzysztof Stanowski – 1,6 proc.
W przypadku drugiej tury wyborów, która odbędzie się 1 czerwca, zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Według sondażu Trzaskowski wygrałby z wynikiem 50,6 proc., podczas gdy Nawrocki mógłby liczyć na 37,3 proc. poparcia.
W badaniu Opinii24 zapytano również o frekwencję. 57 proc. ankietowanych zadeklarowało gotowość do udziału w wyborach parlamentarnych, a kolejne 22 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Jeszcze wyższe zainteresowanie budzą wybory prezydenckie – w tym przypadku zamiar głosowania wyraziło 68 proc. Polaków.
Najbardziej zmobilizowane grupy wyborców to mężczyźni (60 proc.), osoby powyżej 60. roku życia (70 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (72 proc.). Najniższą frekwencję zapowiadają najmłodsi wyborcy w wieku 18-29 lat – tylko 37 proc. deklaruje udział w głosowaniu.
Sondaże zostały przeprowadzone w dniach 10-13 lutego 2025 roku przez pracownię Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1002 osób metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba odzwierciedlała cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.