Niektóre części Katowic zamienią się w ogród.

Niektóre części Katowic zamienią się w ogród.

22 lutego 2025 Wyłączono przez administrator

Choć to luty, w Katowicach już nastała wiosna. Zbliża się głosowanie nad zielonym budżetem. Powstaną nowe łąki, skwery, zieleńce – niektóre części miasta zamienią się w ogród.

***

 

W Katowicach ogłoszono kolejną edycję zielonego budżetu. Jeszcze jest trochę czasu, by przemyśleć swoje propozycje.

Urząd Miasta Katowice poinformował o uruchomieniu kolejnej, szóstej już edycji zielonego budżetu. Przypomnijmy: każdy mieszkaniec może zgłaszać propozycje projektów związanych z zielenią miejską, a następnie, po weryfikacji, wszyscy będziemy mogli na nie głosować.  

Nabór wniosków od 10 marca. Warto zapoznać się z zasadami

Choć właściwy nabór wniosków rozpocznie się 10 marca i potrwa do 7 kwietnia, urzędnicy już teraz informują o tej inicjatywie. Warto zauważyć, że tych kilka tygodni daje potencjalnym wnioskodawcom czas na przygotowanie propozycji. Zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie bo.katowice.eu. Należy pamiętać, że w przypadku projektów dotyczących placówek oświatowych, wymagane jest dołączenie zgody dyrektora w formie skanu.

Jakie projekty mogą być zgłaszane?

W ramach zielonego budżetu finansowane są różnorodne inicjatywy związane z zielenią, takie jak:

  • Nasadzenia drzew i krzewów.

  • Rewitalizacja skwerów i parków.

  • Tworzenie łąk kwietnych.

  • Działania edukacyjne z zakresu ekologii.

  • Mała architektura dla zwierząt, hotele dla owadów.

Wartość tegorocznej edycji zielonego budżetu wynosi 3 miliony złotych, z czego 2,4 miliona przeznaczono na projekty lokalne, a 600 tysięcy na inicjatywy o charakterze ogólnomiejskim.

Procedura wyboru projektów

Zgłoszone projekty przejdą proces weryfikacji formalnej i merytorycznej. Następnie, specjalnie powołany zespół, składający się z urzędników i ekspertów zewnętrznych, dokona oceny i wyboru propozycji, które zostaną skierowane do realizacji.

Przykłady zrealizowanych projektów

W poprzednich edycjach zielonego budżetu zrealizowano m.in. takie projekty jak:

  • Urządzenie skwerów przy ul. Przekopowej/Załęska Hałda i ul. Koszalińskiej.

  • Nasadzenia przy ul. Wincentego Pola i Arki Bożka.

  • Wykonanie łąk kwietnych.

  • „Kwietne girlandy” w Giszowcu (posadzenie pnączy).

  • Nasadzenia drzew i krzewów w Piotrowicach.

Czy warto się zaangażować?

Zielony budżet to jedna z form partycypacji obywatelskiej, dająca mieszkańcom możliwość wpływania na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Ostateczna decyzja o wyborze projektów należy jednak do urzędników i powołanego zespołu ekspertów. Mieszkańcy zainteresowani udziałem w tej inicjatywie powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem i harmonogramem dostępnym na stronie internetowej.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Fot. S. Rybok