Mafia wnuczkowa ma się dobrze.

Mafia wnuczkowa ma się dobrze.

25 lutego 2025 Wyłączono przez administrator

Nasiliły się przypadki oszustw wymierzonych w osoby starsze, które tracą swoje oszczędności życia. Mimo licznych apeli i działań prewencyjnych, seniorzy wciąż padają ofiarami manipulacji.

***

 

Oszustwa metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” stały się plagą, której ofiarami padają głównie osoby starsze. Przestępcy, wykorzystując zaufanie i dobre serce seniorów, wyłudzają od nich ogromne sumy pieniędzy. Niestety, mimo licznych kampanii informacyjnych i działań prewencyjnych, skala problemu nie maleje.

Przykłady perfidnych oszustw

Czasem udaje się uchronić seniorów. Czasem też udaje się odzyskać pieniądze.

Kilka dni temu w Jaworznie 78-letnia kobieta straciła ponad 70 tysięcy złotych. Oszust, podając się za policjanta, poinformował seniorkę o rzekomym wypadku spowodowanym przez jej zięcia i konieczności wpłacenia kaucji. Kobieta przekazała pieniądze podstawionemu „adwokatowi”. 

Dzięki działaniom policjantów z Jaworzna i Katowic tym razem sprawca oszustwa został zatrzymany. Pieniądze odzyskano.

W Sosnowcu 91-letnia kobieta została oszukana metodą „na policjanta” i straciła 44 tysiące złotych. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy i tym razem udało się zatrzymać 20 i 22-latka odpowiedzialnych za to przestępstwo, a środki zostały zwrócone poszkodowanej.

Rola pracowników banków

W niektórych przypadkach to czujność pracowników banków zapobiega tragediom finansowym seniorów. Przykładem może być sytuacja starszego małżeństwa. Seniorzy chcieli wziąć szybki kredyt na prośbę rzekomego krewnego. Dzięki spostrzegawczości pracownika banku, który zorientował się, że może to być próba oszustwa, udało się zapobiec wyłudzeniu. Również w innym przypadku  to pracownice banków uchroniły seniorów przed utratą oszczędności życia, informując policję o podejrzanych transakcjach.

Nieskuteczność działań prewencyjnych

Mimo licznych kampanii informacyjnych i działań prewencyjnych, oszuści nadal z powodzeniem wyłudzają pieniądze od seniorów. W 2020 roku polscy emeryci stracili blisko 86 milionów złotych na rzecz tzw. “mafii wnuczkowej”, co stanowi wzrost o ponad 13 milionów w porównaniu z rokiem poprzednim. To pokazuje, że dotychczasowe środki zapobiegawcze są niewystarczające, a przestępcy wciąż znajdują nowe ofiary.

Apel do społeczeństwa

Prasa, również i my, regularnie informuje o tego typu przestępstwach, mając nadzieję na zwiększenie świadomości społecznej i ochronę naszych seniorów przed oszustami. Apelujemy do rodzin osób starszych o rozmowy na temat potencjalnych zagrożeń i uczulenie ich na tego typu sytuacje. To również zadanie dla życzliwych sąsiadów.  

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci czy pracownicy banków nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy czy poufnych danych przez telefon. W przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z najbliższą jednostką policji lub zaufaną osobą z rodziny czy z sąsiedztwa.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Fot. Pixabay