
W Katowicach po raz kolejny powstał “Kalendarz trzech religii”.
15 stycznia 2025Ze względu na duże zainteresowanie wzrósł jego nakład.
Trzy religie, trzy społeczności wiernych: Żydzi, Chrześcijanie, Muzułmanie. Kalendarz wydawany w Katowicach od 2013 roku służy jako szczególne narzędzie do budowania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Projekt ten, będący owocem współpracy i wzajemnego szacunku, łączy społeczności wyznaniowe miasta Katowice oraz podkreśla znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.
– Już po raz trzynasty “Kalendarz Trzech Religii: Żydzi, Chrześcijanie, Muzułmanie” zagości w wielu katowickich domach i mieszkaniach. Tegoroczny kalendarz wpisuje się w 10 rocznicę włączenia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To ważne dla nas wyróżnienie ze względu na fakt, że muzyka nie zna granic i ma moc wznoszenia się ponad uprzedzenia, burząc jednocześnie bariery językowe czy kulturowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Kalendarz jest opracowywany przez przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i religii: kościoła katolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i społeczności muzułmańskiej. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego jako partner projektu, odpowiada za stronę merytoryczną Kalendarza, wspierając inicjatywę swoją wiedzą i doświadczeniem.
kalendarz na rok 2025 według kalendarza gregoriańskiego, to przełom lat 5785/86 dla Żydów oraz 1446/47 dla muzułmanów. Ze względu na duże zainteresowanie tegoroczny nakład został zwiększony o 1 tys. egzemplarzy i wynosi 6 tys. Władze Katowic wspierają tę inicjatywę, podkreślając jej znaczenie dla promowania dialogu międzykulturowego oraz budowania tożsamości Katowic jako miasta różnych wyznań.
Tegoroczne wydawnictwo, oprócz funkcji kalendarza z zaznaczeniem również świąt religijnych, zawiera również szereg informacji na temat roli muzyki w różnych wyznaniach.
Kalendarz dystrybuowany jest przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Wydawnictwo jest dostępne bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach (Rynek 13) oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.
Na temat Kalendarza wypowiedzieli się również konsultanci i eksperci Kalendarza Trzech Religii:
– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy angażują się w powstanie Kalendarza Trzech Religii. To znakomite narzędzie edukacyjne pokazujące wielkie kulturowe bogactwo tych trzech wielkich religii. To wydawnictwo jest wspaniałym przykładem stwierdzenia, że muzyka łączy, nie tylko duchowo – mówi ks. bp Marian Niemiec, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– To już trzynaście lat naszej wspólnej pracy nad budowaniem międzyreligijnej wspólnoty. Jest to coś co wypływa z historii Katowic i jest z tym miastem nierozerwalnie związane, bo przecież od samego początku istnienia Katowic było to miejsce nie tyle tolerancji co wręcz przyjaźni i zrozumienia – tłumaczy Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
– Zawsze kiedy wyjeżdżam za granicę zabieram ze sobą Kalendarz Trzech Religii, który jest swego rodzaju wizytówką tego, co tutaj w Katowicach i na Śląsku robimy dla tolerancji i akceptacji – powiedział imam dr Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce.
– To, że spotykamy się dzisiaj w atmosferze przyjaźni jest wynikiem tego, że do naszej pracy przy powstawaniu Kalendarza podchodzimy z nastawieniem cechującym się wiarą, nadzieją i miłością. To co łączy w sobie te trzy elementy jest również wyznacznikiem muzyki, która jak wiadomo łączy nie tylko pokolenia, ale całe narody czy wręcz ludzkość. To piękny temat na Kalendarz Trzech Religii – podsumował prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, filozof z Uniwersytetu Śląskiego.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. M. Malina