Kto zasiądzie “za kierownicą” NOSPR?

Kto zasiądzie “za kierownicą” NOSPR?

6 stycznia 2025 Wyłączono przez administrator

Katowicka ferrari i duma całej Polski. Kto zasiądzie “za kierownicą” NOSPR?

***

Kto poprowadzi NOSPR? Konkurs na dyrektora jednej z najlepszych sal koncertowych świata.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) to duma Katowic, województwa śląskiego i całej Polski. Instytucja, której siedziba przy placu Wojciecha Kilara uchodzi za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie, poszukuje nowego dyrektora. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i programowego tej wyjątkowej instytucji. Kandydaci mogą zgłaszać swoje aplikacje do 14 lutego 2025 roku, a wyniki mają być znane w maju.

Wyjątkowość NOSPR-u: „Ferrari wśród sal koncertowych”

Siedziba NOSPR-u to architektoniczne i akustyczne arcydzieło, które od momentu otwarcia w 2014 roku zyskało międzynarodowe uznanie. Budynek, zaprojektowany przez Tomasza Koniora, jest nie tylko wizytówką Katowic, ale i miejscem, gdzie każdy rodzaj muzyki brzmi idealnie dzięki doskonałej akustyce.

Porównywana do Ferrari czy Porsche wśród sal koncertowych, siedziba NOSPR-u przyciąga uwagę nie tylko melomanów, ale i turystów, modelki, fotografów czy filmowców, którzy często wybierają ten budynek jako tło dla swoich projektów. Jednak najważniejsze jest to, co dzieje się wewnątrz: koncerty światowych gwiazd muzyki klasycznej, operowej i jazzowej.

W NOSPR występowały takie sławy jak Martha Argerich, Lang Lang, Anne-Sophie Mutter, Wynton Marsalis czy Daniil Trifonov. To właśnie tu odbywały się koncerty, które przyciągały widzów z całego świata i umacniały pozycję Katowic jako jednego z najważniejszych ośrodków muzycznych Europy.

Konkurs na dyrektora: jakie wymagania?

Od kandydatów na nowego szefa NOSPR-u oczekuje się nie tylko doświadczenia w kierowaniu instytucjami kultury i znajomości języka angielskiego, ale także wizji na kolejne pięć lat działalności orkiestry. Wykształcenie muzyczne oraz znajomość innych języków obcych będą dodatkowymi atutami. Kandydaci muszą także przedstawić rekomendacje i program artystyczny, który podtrzyma i rozwinie wysoką rangę NOSPR-u w kraju i za granicą.

Dziedzictwo Joanny Wnuk-Nazarowej

Nie sposób mówić o sukcesach NOSPR-u bez przypomnienia Joanny Wnuk-Nazarowej, która kierowała instytucją od 2000 do 2018 roku. To właśnie ona nadzorowała budowę nowej siedziby, która stała się symbolem odrodzenia Katowic jako miasta kultury. W czasie jej kadencji NOSPR zdobył międzynarodową renomę, a otwarcie nowej sali w 2014 roku było punktem zwrotnym w historii orkiestry.

Pod jej kierownictwem NOSPR nie tylko zyskał nowoczesną siedzibę, ale również wzmocnił swoją pozycję jako jedna z czołowych orkiestr w Europie.

Odejście Ewy Bogusz-Moore

Obecna dyrektorka NOSPR-u, Ewa Bogusz-Moore, odchodzi po niespełna siedmiu latach, by objąć stanowisko dyrektorki Kölner Philharmonie w Niemczech. Choć jej kadencja przypadła na trudny czas, m.in. pandemii COVID-19, wielu obserwatorów wskazuje, że jej wkład w rozwój NOSPR-u nie dorównał osiągnięciom Wnuk-Nazarowej.

Jej odejście zbiega się z jubileuszem 10-lecia siedziby NOSPR-u, co może być symbolicznym momentem na rozpoczęcie nowego rozdziału w historii tej instytucji.

Czego oczekiwać od nowego dyrektora?

Nowy dyrektor NOSPR-u stanie przed wyzwaniem utrzymania i rozwijania pozycji tej instytucji jako jednej z najlepszych orkiestr i sal koncertowych na świecie. Jak zauważają osoby z kręgu muzycznego, idealnym kandydatem powinien być ktoś, dla kogo kierowanie NOSPR-em będzie nie tylko pracą, ale przede wszystkim misją i marzeniem.

Czy nowy dyrektor zdoła dorównać standardom wyznaczonym przez Wnuk-Nazarową i jednocześnie wytyczyć nowy kierunek dla tej wyjątkowej instytucji? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w maju 2025 roku. Katowice i całe województwo śląskie z niecierpliwością czekają na wyniki konkursu.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***