Wielki transparent na gmachu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.
4 grudnia 2024W dniu górniczego święta Greenpeace rozwiesił wielki transparent na gmachu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.
***
Dziś aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku Ministerstwa Przemysłu w Katowicach duży transparent z napisem: „Węgiel jest skończony, przestańcie ściemniać!”. W ten sposób organizacja ekologiczna wyraziła swój sprzeciw wobec obecnej polityki energetycznej rządu i zaapelowała o aktualizację harmonogramu zamykania kopalń, a także zapewnienie sprawiedliwej transformacji górnictwa.
Postulaty Greenpeace
Zdaniem Greenpeace, obecne miliardowe dotacje dla spółek górniczych powinny zostać przekierowane na przebranżowienie górników, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz ocieplanie budynków. Organizacja podkreśla, że konieczne jest urealnienie harmonogramu wygaszania kopalń, z uwzględnieniem analiz wskazujących, że większość polskich elektrowni węglowych zakończy działalność do 2035 roku.
Górnictwo węgla kamiennego zatrudnia obecnie około 71 tysięcy osób. Aktywiści uważają, że odblokowanie rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych mogłoby stworzyć od 50 do 100 tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce do 2030 roku.
Kontekst finansowy
Jak wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2024 roku górnictwo węgla kamiennego odnotowało stratę wynoszącą około 10 mld złotych. Greenpeace twierdzi, że koszt realizacji umowy społecznej dotyczącej górnictwa, podpisanej w 2021 roku, to 137 miliardów złotych. Tymczasem produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w PGE spadła o 18% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Greenpeace sugeruje, że przeznaczenie dotacji na inne cele, takie jak ochrona zdrowia czy inwestycje w zieloną energię, mogłoby przynieść większe korzyści społeczno-ekonomiczne. Organizacja przypomina również o możliwości istotnego zmniejszenia deficytu Narodowego Funduszu Zdrowia, który w 2025 roku ma wynieść około 30 miliardów złotych.
Eksperci Greenpeace ostrzegają
Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska, zarzuca rządowi brak uczciwości wobec górników oraz opóźnianie decyzji o transformacji energetycznej:
— Polska polityka energetyczna opiera się na kłamstwie, że węgiel ma przyszłość. Największym prezentem na Barbórkę, jaki premier Donald Tusk może zrobić górnikom, to zdobyć się na uczciwość.
Podobne stanowisko prezentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych Greenpeace:
— Jeśli rząd nie odblokuje wiatraków i nie rozwinie odnawialnych źródeł energii, węgiel zastąpi gaz — drogie i importowane paliwo. To zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Transformacja czy stagnacja?
Protest Greenpeace wskazuje na znaki zapytania dotyczące przyszłości polskiego sektora węglowego. W obliczu globalnych wyzwań klimatycznych oraz zmieniających się realiów ekonomicznych, pytanie o to, jak przeprowadzić sprawiedliwą transformację regionów górniczych, staje się coraz bardziej aktualne.