Nielegalne odpady w Mysłowicach i Siemianowicach Śl.: kolejne zatrzymania.
***
Rozbito gang, który zarabiał ogromne pieniądze na nielegalnym składowaniu niebezpiecznych odpadów. Policjanci z Katowic zatrzymali kolejnych dziesięć osób.
Grupa działała na terenie całego kraju, ale śląskie wątki sprawy są szczególnie niepokojące. Przestępcy wynajmowali hale magazynowe i nieruchomości, m.in. w Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich.
Zwozili tam niebezpieczne substancje, o czym właściciele nieruchomości nie wiedzieli. odpady były porzucane, stwarzając zagrożenie dla ludzi i środowiska.
Pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach policjanci od miesięcy rozpracowują siatkę powiązań przestępców zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. Wśród zatrzymanych są osoby w wieku od 30 do 57 lat.
Siedmiu członków gangu decyzją Sądu Rejonowego Katowice-Wschód trafiło do aresztu. Wobec trzech zastosowano tzw. środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Nielegalne składowiska odpadów – związane z działalnością tego gangu – znaleziono w co najmniej 50 lokalizacjach w Polsce, w tym w woj. śląskim – oprócz wspomnianych Mysłowic i Siemianowic, również w Częstochowie. Działania przestępców polegały na wynajmowaniu nieruchomości, w których składowano niebezpieczne substancje, często bez płacenia czynszu.
Grupa fałszowała dokumenty, by zalegalizować fikcyjną utylizację odpadów. Tym samym nie tylko łamała przepisy, ale też pozostawiała niewinnych ludzi z ogromnym problemem – kosztami i ryzykiem związanym z usunięciem odpadów.
– To nie jest tylko przestępstwo gospodarcze, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska – podkreślają śledczy zaangażowani w sprawę.
W trakcie ostatnich działań policjanci przeszukali mieszkania podejrzanych oraz siedziby ponad 20 firm. Do akcji zaangażowano także funkcjonariuszy Straży Granicznej z Raciborza oraz pracowników Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Grupa, rozpracowywana przez policjantów od maja, okazała się niezwykle dobrze zorganizowana. Była też bardzo liczna.
Dotychczas zidentyfikowano 108 osób uczestniczących w przestępczym procederze. Część z nich ścigana jest listami gończymi.
Członkom gangu grozi do 12 lat więzienia. Tymczasem lokalne społeczności wciąż borykają się z konsekwencjami działalności tej grupy. Koszty usuwania niebezpiecznych odpadów wynoszą setki milionów złotych, a zagrożenie dla zdrowia mieszkańców pozostaje realne.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.