Naprawdę dozwolone od lat 16-tu?

Naprawdę dozwolone od lat 16-tu?

4 grudnia 2024 Wyłączono przez administrator

Choć „dozwolone od lat 16-tu” a mimo to każdy może sobie obejrzeć wideorelację z walk MMA, zorganizowanych w październiku tego roku w Arenie Gliwice. Partnerem imprezy było miasto.

***

 

W Arenie Gliwice naprawdę sporo się dzieje. 7 grudnia odbędzie się tu konwencja Koalicji Obywatelskiej (KO). 

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego roku. Podczas tej konwencji swój program wyborczy przedstawi Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta.

11 października z kolei odbyły się tam mistrzostwa MMA. Podczas gali można było oglądać walki dzieci. Na przykład Julki, Huberta i Antka, reprezentujących klub „Mały Wojownik” z Warszawy.

Tych, którzy chcieliby sprawdzić podaną przez nas informację, kierujemy do relacji, którą można obejrzeć na YouTube: „11 Mistrzostwa MMA w Gliwicach. Transmisja finałów”. 

Partnerstwo miasta

Wczoraj (tj. 4 grudnia) otrzymaliśmy odpowiedź na pytania skierowane 21 listopada do prezydentki Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki o „partnerstwo” miasta. Organizatorzy październikowych walk MMA informowali bowiem na swojej stronie internetowej, że: „Partnerem turnieju jest miasto Gliwice”. 

Prezydentka Gliwic to potwierdziła. Odpowiedziała też na inne nasze pytania, na przykład: „Czy Pani zdaniem organizacja walk MMA w Gliwicach pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży?” Pytania i odpowiedzi przytoczymy w dalszej części artykułu.

Osobom, które nie bardzo wiedzą, co to jest MMA, należy się garść wyjaśnień. Posiłkujemy się Wikipedią: 

„Mieszane sztuki walki (ang. mixed martial arts, MMA) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). 

Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała lub kalectwa”.

Wikipedia podaje również: „Walki MMA pierwotnie określano ze względów marketingowych (zwłaszcza w USA) również jako >>No Holds Barred<< (NHB), czyli >>bez chwytów zabronionych<<. Stąd niekiedy mieszane sztuki walki do dziś nazywane są „walkami bez reguł”. 

Zakazane ciosy

Nie jest to jednak prawda. Zawodników uczestniczących w walkach w Arenie Gliwice obowiązywało szereg zakazów. W przypadku tych najmłodszych uczestników zakazane były uderzenia w głowę, kolanami w korpus czy uderzenia w parterze.

W przeciwieństwie do dzieci, dorośli zawodnicy mogli kopać w głowę czy okładać pięściami powalonego przeciwnika. Dlatego MMA to sport, choć brutalny, lecz bardzo widowiskowy. 

Obejrzeliśmy transmisję z walk MMA zorganizowanych w październiku w Arenie Gliwice. Poniżej kilka zdjęć walczących dziewczynek, chłopców i osób dorosłych. Ponieważ wśród nich są takie, które przedstawiają sceny brutalnej przemocy, prosimy, by osoby niepełnoletnie ich nie oglądały.

Pokaz skutecznego duszenia

Sprawozdawcy, relacjonujący zmagania, szczegółowo opisywali to co widzą w klatce – czy Julka skutecznie dusi swoją przeciwniczkę. Czy też to, jakie kopnięcia i ciosy mogą sobie zadawać Hubert oraz Antek.

Dzieci walczyły w kategorii „kadet”. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez MMA Polska w walkach mistrzowskich mogą uczestniczyć dzieci nie młodsze niż 12 lat. 

Walki dzieci w Gliwicach, i te znacznie bardziej brutalne walki zawodników dorosłych, można oglądać sobie na ogólnodostępnym kanale na YouTube. Transmisja ma 14 tys. wyświetleń.

Transmisja nie dla dzieci?

Czy wśród oglądających były również dzieci? Twórcy kanału zaznaczyli, że transmisja jest przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia.

W praktyce jednak nie ma żadnego ograniczenia wiekowego. Transmisję tę odtworzyliśmy bez podawania wieku ani w przeglądarce internetowej, ani w YouTube. 

Osobną rzeczą jest to czy mistrzostwa MMA to widowisko wartościowe. Nad gustami rozwodzić się nie będziemy. 

Chronić przed przemocą

W Katowicach odbyła się w poniedziałek (2 grudnia) konferencja poświęcona przeciwdziałaniu „przemocowym” treściom, które np. przez internet docierają do dzieci . Uczestniczyły w niej m.in. wiceminister Katarzyna Lubnauer oraz posłanka Monika Rosa. 

Ta ostatnia polityk prowadzi od pewnego czasu zabiegi w celu wprowadzenia ustawowych ograniczeń zabezpieczających dzieci przed niepożądanymi treściami. W tym kontekście Monika Rosa wymienia na przykład freak fighty.

Freak fight wg Wikipedii: „walka charakteryzującą się głęboką rozbieżnością w umiejętnościach, doświadczeniu lub wadze między zawodnikami (…) także walki osób niezwiązanych na co dzień ze sportami walki, m.in. celebrytów, piosenkarzy, raperów, youtuberów, influencerów czy innych osób znanych ze świata mediów, a także sportowców uprawiających inne dyscypliny”.

Gala FAME w Gliwicach

W Arenie Gliwice (przypomnijmy, że była to inwestycja miejska) freak fighty także się odbywały. Ostatnia Gala Fame MMA została zorganizowana 18 maja tego roku, czyli kilka dni po złożeniu ślubowania przez Katarzynę Kuczyńską-Budkę. 

Obecna prezydentka nie miała więc wpływu na to czy freak fighty w Arenie Gliwice będą się odbywać, czy nie. Niemniej nie znaleźliśmy żadnej jej oficjalnej reakcji, ani jako prezydentki Gliwic, ani jako radnej (była nią od 2018 r.). dotyczącej freak fightów, które na terenie Gliwic odbywały się już wcześniej – na przykład w 2021 i 2022 roku. 

Monika Rosa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej została przez nas zapytana o to, jak w kontekście tematu tej konferencji ocenia walki MMA. Oto jej odpowiedź:

„Każdy freak fight, w którym występują osoby, które mają zachowania patologiczne, aspołeczne, promocja spożywania alkoholu,  używek, wykorzystywania dzieci, bicia,  przemocy, nakłaniania do  przemocy osób małoletnich, oceniamy jednoznacznie. Nikt nie chce zakazywać osobom dorosłym uprawiania sportów. Chcemy aby sport był stałym elementem życia osób małoletnich, ale sport to nie jest przemoc bezpośrednia, patologiczna, aspołeczna. Sport to są zasady fair play. Sport to jest pewnego rodzaju etyka postępowania i styl życia. Patostreamerom,  patocelebrytom, freak fightom mówimy zdecydowanie nie w kontekście dostępności dzieci do takich treści”.

Pozytywny wpływ na dzieci

Podczas październikowych mistrzostw MMA w Gliwicach freak-fightowych walk nie było a rywalizacja odbywała się w duchu sportowego fair play. Inna kwestia, że walki były brutalne, taka bowiem jest natura MMA. 

Dlatego też sami twórcy transmisji z walk zaznaczyli, że nie powinny jej oglądać osoby mające mniej niż 16. lat. Jaki wpływ może mieć oglądanie brutalnych walk – w tym walk pomiędzy dziećmi – na osoby nieletnie? 

To było m.in. jedno z pytań, jakie 21 listopada zadaliśmy Katarzynie Kuczyńskiej-Budce: „Czy Pani zdaniem organizacja walk MMA w Gliwicach pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży?”

Dowiedzieliśmy się, że tak. Prezydentka Gliwic odpowiedziała nam: 

„Sportowy i fizyczny rozwój dzieci i młodzieży jest bardzo ważny i istotny. Sport wielokrotnie „wyciągał” osoby z trudnej sytuacji życiowej. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży”.

Nie zadaliśmy pytania o to, czy transmisja z walk, w tym walk Julki, Huberta i Antka, będzie pokazywana w gliwickich szkołach (oczywiście tylko tym uczniom, którzy ukończyli 16. rok życia). Być może – po otrzymaniu powyższej odpowiedzi – takie pytanie powinniśmy zadać.

Bardzo ciekawe odpowiedzi

A oto pozostałe nasze pytania i odpowiedzi prezydentki Gliwic:

Jak Pani godzi swój przychylny stosunek do sportów MMA ze stanowiskiem koleżanek i kolegów z Koalicji Obywatelskiej?

„Nie znam stanowiska innych członków KO dotyczącego MMA. Niedawno Marszałek Województwa Śląskiego wypowiadał się jedynie na temat tzw. Freak fightów, których nie należy mylić z MMA. Mowa była o „patogalach”, w których udział biorą głównie „celebryci” i „gwiazdy internetu”. Z profesjonalnym sportem nie mają one nic wspólnego”. 

Na czym polegało „partnerstwo” samorządu gliwickiego w przypadku październikowej gali MMA zorganizowanej w Arenie Gliwice?

„Gliwice wspierały organizację gali MMA poprzez pomoc logistyczną i promowanie tego wydarzenia. Dzięki współpracy z „MMA Polska Stowarzyszenie” promujemy bezpieczny rozwój MMA w naszym mieście. Stowarzyszenie działa na rzecz profesjonalizacji sportu i jest zrzeszone w Polskim Komitecie Olimpijskim, co dodatkowo podkreśla rangę tego sportu”.

Czy będzie Pani przekonywać koleżanki i kolegów z Koalicji Obywatelskiej, że sporty MMA są wartościową aktywnością i warto je promować? Czy może już podjęła Pani jakieś działania w tej sprawie?

„Nie”.

Czy cieszy się Pani z tego, że wśród miłośników mieszanych sportów walki MMA istnieje opinia, iż Gliwice są polską stolicą MMA? Na stronie https://fitmade.pl/11-mistrzostwa-mma-w-gliwicach/ czytamy: „Gliwice – miasto-stolica MMA”.

„Gliwice określane są mianem stolicy różnych dyscyplin sportowych m.in. pięściarstwa kobiet, futsalu, czy szermierki. Cieszę się, że Gliwice kojarzone są ze sportem. Aktywność sportowa to ważny aspekt życia”.

Czy w tej ostatniej sprawie, jako prezydentka Gliwic, zasięgnęła Pani opinii ekspertów (jakich)?

„Nie”.

Kilka słów komentarza.

Walki freak fightowe to także odmiana MMA – wbrew temu co twierdzi pani prezydent. Skoro w Gliwicach odbywały się gale FAME MMA to prezydentka powinna się do tego odnieść w odpowiedzi na nasze pytania. Tym bardziej, że to właśnie tej odmiany MMA dotyczyły wypowiedzi posłanki Rosy, czy ministra sportu Sławomira Nitrasa.

Ten ostatni zapowiedział, że gale FAME MMA nie będą się już odbywać na Stadionie Narodowym w Warszawie:

„Kiedy dowiedziałem się, że tego typu gala będzie na Stadionie Narodowym, od razu poprosiłem, żeby to był ostatni raz. Ten obiekt to rzecz święta, a nie miejsce, gdzie jeden człowiek rozbija drugiemu nos kolanem (…) To na pewno nie jest sport, uczciwa i szlachetna rywalizacja. Nie można pozwolić na to, żeby były to wzorce dla młodego pokolenia. Jeśli człowiek ma naturalną potrzebę rywalizacji i walki, to trzeba stworzyć takie warunki, aby rozwijały się te szlachetne dyscypliny, były tam odpowiednie nakłady finansowe, a młodzież była przyciągana w tym kierunku”.

Przypominamy, że zdjęć poniżej nie powinny oglądać osoby niepełnoletnie.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

 

 

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Kadetka Julka przed walką

 

Zawodnicy klubu „Mały Wojownik”

 

Dorośli walczyli ostrzej

 

Panie w boju

 

Technika skutecznego duszenia w wykonaniu kadetki Julki