Wybory prezydenta kraju – Śląsk kluczowym regionem.

Wybory prezydenta kraju – Śląsk kluczowym regionem.

30 listopada 2024 Wyłączono przez administrator

Dziś w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP, zaprosił na konwencję, która odbędzie się 7 grudnia w Arenie Gliwice. W trakcie wydarzenia Trzaskowski ma przedstawić swój program wyborczy oraz zaprezentować swoją wizję przyszłości Polski.

Demokracja i niezależność jako priorytety

Podczas konferencji prasowej Trzaskowski podkreślił, że jednym z głównych celów Koalicji Obywatelskiej jest budowa szerokiej współpracy z różnymi środowiskami, które wspierają wartości demokratyczne. – Nie chcemy trzeciej kadencji Andrzeja Dudy ani prezydenta zależnego od Jarosława Kaczyńskiego. Chcemy Polski, w której prezydent buduje wspólnotę, a nie dzieli – powiedział.

Śląsk w centrum uwagi

Gliwice, jak podkreślił europoseł Borys Budka, to nieprzypadkowe miejsce na konwencję. – Kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w całej Polsce – zaznaczył. Śląskie wątki mają być jednym z filarów kampanii Trzaskowskiego, który zapowiedział, że w swoim programie skupi się na kluczowych problemach regionu, takich jak transformacja energetyczna, walka z wykluczeniem komunikacyjnym oraz rozwój współpracy w ramach metropolii.

Trzaskowski odniósł się również do wyzwań związanych z sektorem górniczym, przypominając, że to za rządów PiS zamykano kopalnie, jednocześnie importując węgiel z zagranicy. Obiecał, że jego działania jako prezydenta będą uwzględniały sprawiedliwą transformację regionów górniczych.

Nowa szefowa sztabu i intensywna kampania

Podczas konferencji Trzaskowski ogłosił, że szefową jego sztabu wyborczego będzie Wioletta Paprocka, którą określił jako jedną z architektek sukcesu KO w październikowych wyborach parlamentarnych. Zapowiedział także, że jego kampania będzie intensywna i oparta na energii, która towarzyszyła wcześniejszym zwycięstwom wyborczym.

Odpowiedź na wyzwania kampanii

Zapytany o atmosferę nadchodzącej kampanii, Trzaskowski wyraził gotowość na starcie z potencjalnymi manipulacjami i propagandą ze strony konkurentów. – Mam doświadczenie w walce z tego typu strategiami. W 2018 roku prowadziłem kampanię przez jedenaście miesięcy, jestem przygotowany na ciężką pracę – podkreślił.

Komentarz na temat rywali

Trzaskowski odniósł się także do kandydatury Karola Nawrockiego, wspieranego przez PiS. – Nie odmawiam mu patriotyzmu ani wiedzy historycznej, ale prezes IPN-u powinien być osobą apolityczną. Udział w kampanii wyborczej przeczy zasadom niezależności tej funkcji – powiedział.

Początek drogi do zwycięstwa czy do porażki?

Zaplanowana na 7 grudnia konwencja w Gliwicach ma być jednym z najważniejszych momentów kampanii Trzaskowskiego. Arena Gliwice, zdolna pomieścić tysiące uczestników, stanie się miejscem, gdzie kandydat KO zaprezentuje swój program wyborczy oraz wizję przyszłości Polski. – Musimy wykonać kolejny krok w stronę wzmacniania demokracji. Wybory prezydenckie to szansa na wybór przywódcy niezależnego i doświadczonego – podsumował Trzaskowski.

Gliwice, jako miejsce startu tej części kampanii, ponownie znajdą się w centrum politycznych wydarzeń.

W nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce, zaplanowanych na maj 2025 roku, udział weźmie kilku znaczących kandydatów reprezentujących różne opcje polityczne. Oto ich sylwetki:

Rafał Trzaskowski

Kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecny prezydent Warszawy. Posiada tytuł doktora nauk politycznych i jest wykładowcą akademickim. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego. W polityce aktywnie działa od ponad 20 lat. 

Karol Nawrocki

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk z tytułem doktora, specjalizujący się w najnowszej historii Polski. Jego kandydatura budzi kontrowersje ze względu na pełnioną funkcję prezesa IPN podczas kampanii wyborczej. 

Szymon Hołownia

Lider Polski 2050, były dziennikarz i publicysta. W 2020 roku startował w wyborach prezydenckich, zajmując trzecie miejsce. Obecnie pełni funkcję marszałka Sejmu. Jego kandydatura wciąż oczekuje na oficjalne poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego, a decyzja w tej sprawie ma zapaść 14 grudnia. 

Sławomir Mentzen

Przewodniczący partii KORWiN, będącej częścią Konfederacji. Ekonomista i przedsiębiorca, znany z liberalnych poglądów gospodarczych oraz kontrowersyjnych wypowiedzi. 

Marek Jakubiak

Lider partii Federacja dla Rzeczypospolitej, były poseł na Sejm. Przedsiębiorca związany z branżą piwowarską, promujący wartości konserwatywne i patriotyczne. 

Warto zauważyć, że Lewica nie ogłosiła jeszcze swojego kandydata na prezydenta. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest w najbliższych tygodniach. Mówi się o Magdalenie Biejat.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Fot. FRT