
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zyska nowego opiekuna
21 listopada 2024Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zyska nowego opiekuna – Województwo Śląskie przejmuje odpowiedzialność za tę ważną dla całego regionu instytucję kultury.
***
Decyzją Sejmiku Śląskiego, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przechodzi pod opiekę Województwa Śląskiego. Uchwała intencyjna w tej sprawie została przyjęta 22 głosami „za”, przy jednym głosie przeciw i 13 wstrzymujących się. To istotna zmiana, która daje szansę na lepsze wsparcie finansowe i organizacyjne dla tej wyjątkowej instytucji, dokumentującej historię Śląska – regionu nazywanego niegdyś „czarnym sercem Polski”.
Dotychczas Muzeum było instytucją miejską, prowadzoną przez Zabrze, które boryka się z trudną sytuacją finansową. Miasto, choć nie szczędziło wysiłków, by zadbać o zachowanie dziedzictwa przemysłowego, nie ma takich możliwości budżetowych jak większe ośrodki miejskie, takie jak Warszawa, Wrocław czy choćby Katowice. Utrzymanie i rozwój instytucji o ponadlokalnym znaczeniu, a taką jest Muzeum Górnictwa Węglowego, stanowiło poważne obciążenie dla zadłużonego budżetu miasta.
Symbol dziedzictwa przemysłowego
Muzeum Górnictwa Węglowego to nie tylko instytucja kultury, ale również świadectwo historii i tradycji regionu, którego rozwój opierał się na przemyśle wydobywczym. Obiekty takie jak Sztolnia Królowa Luiza czy Kopalnia Guido przyciągają turystów z całej Polski i z zagranicy, stając się ambasadorami Śląska i śląskiego dziedzictwa na arenie międzynarodowej. To miejsca, dzięki którym pielęgnuje się pamięć o górnictwie. Edukują, inspirują i przypominają o przemysłowych korzeniach Śląska.
Szansa na rozwój
Zmiana gospodarza, którym stanie się Województwo Śląskie, to krok w kierunku stabilności i dalszego rozwoju Muzeum. Środki wojewódzkie dają gwarancję, że Muzeum będzie trwać i rozwijać się. Pozwolą też na realizację nowych projektów promujących dziedzictwo górnicze regionu.
Prezydentka Zabrza, Agnieszka Rupniewska:
„Podjęta uchwała to ważny, pierwszy krok, który potwierdza, że Muzeum Górnictwa Węglowego jest istotnym elementem dziedzictwa przemysłowego naszego regionu. Cieszę się, że władze województwa dostrzegają ogromne znaczenie tej instytucji zarówno dla Zabrza, jak i całego Śląska. To wyraz troski o nasze wspólne dziedzictwo i szansa na jego jeszcze większą promocję na arenie krajowej i międzynarodowej”.
Decyzja ważna dla regionu
Przekazanie odpowiedzialności za Muzeum Górnictwa Węglowego w ręce Województwa Śląskiego to nie tylko wyraz troski o dziedzictwo Śląska. To także przykład solidarności w ramach województwa i uznania dla wyjątkowego charakteru tej instytucji, która pielęgnuje historię i tożsamość regionu.
Zmiana opiekuna nie oznacza zmiany właściciela – Muzeum pozostaje własnością publiczną. Dzięki wsparciu Województwa Śląskiego będzie mogło jeszcze lepiej służyć nie tylko mieszkańcom Zabrza i Śląska, ale także wszystkim, którzy chcą poznać bogate dziedzictwo przemysłowe tego regionu.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. MGW