Łódź – symbol stanęła w Katowicach. Łódź, na której grupa uchodźców przebyła Morze Śródziemne, by dotrzeć z Afryki do włoskiej Lampedusy.
***
Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach stanęła łódź, która przepłynęła Morze Śródziemne z Afryki do Lampedusy. To symbol dramatu uchodźców, ale i ich determinacji w walce o lepsze życie.
W łodzi płynęła kobieta z noworodkiem i piętnastu mężczyzn. Ich historia to tylko jeden z przykładów tysięcy dramatycznych podróży, które każdego roku odbywają się przez Morze Śródziemne. Uchodźcy, uciekając przed wojną, prześladowaniami i biedą, ryzykują życie, by zapewnić sobie i swoim dzieciom bezpieczniejszą przyszłość.
Polacy – naród emigrantów i uchodźców
Los uchodźców nie powinien być nam obojętny. Historia Polski to przecież również historia emigracji i uchodźstwa. W XIX wieku, po klęsce powstań narodowych, tysiące Polaków szukało schronienia za granicą. Podobnie było po II wojnie światowej, kiedy wielu żołnierzy Armii Andersa nie mogło wrócić do komunistycznej Polski. Fala emigracji nastąpiła także po wprowadzeniu stanu wojennego.
Nie zapominajmy również o milionach Polaków, którzy wyjechali za chlebem do Francji, Belgii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Budowali tam swoją przyszłość, wnosząc wkład w rozwój tych krajów.
Ostatnia fala emigracji to efekt otwarcia rynków pracy Unii Europejskiej. Miliony Polaków wybrały życie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajach.
Emigracja a uchodźstwo
Emigracja sama w sobie nie jest niczym złym. To naturalne zjawisko, które napędza rozwój gospodarczy i kulturowy. Ważne jednak, by była kontrolowana i odbywała się z poszanowaniem prawa.
Należy także odróżnić emigrację od uchodźstwa. Emigranci szukają lepszych warunków życia, natomiast uchodźcy uciekają przed realnym zagrożeniem życia i wolności.
Łódź z Lampedusy – symbol nadziei
Łódź, którą można oglądać na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, to nie tylko symbol dramatu uchodźców. To także symbol nadziei na lepszą przyszłość.
11 października odbyła się inauguracja roku akademickiego na ASP w Katowicach. Podczas uroczystości poruszone zostały ważne tematy granic, migracji i poznania.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.