
Katowice otwierają mieszkania wspomagane dla seniorów.
26 września 2024Nowy dom dla tych, którzy potrzebują wsparcia.
***
Katowice tworząa dwa mieszkania wspomagane dla seniorów. W nowo powstałych lokalach przy ul. Pijarskiej opiekę i wsparcie znajdzie 11 osób, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.
Współczesne wyzwania dla seniorów
Liczba seniorów w Katowicach dynamicznie rośnie – na koniec 2022 roku w mieście mieszkało ponad 83 tys. osób powyżej 60. roku życia, a wśród nich aż 17 tys. miało więcej niż 80 lat. W związku z tym miasto intensyfikuje działania na rzecz starszych mieszkańców, oferując m.in. usługi „złotej rączki” czy wypożyczanie książek z dostawą do domu. Jednak nie wszyscy seniorzy są na tyle sprawni, by żyć w pełni samodzielnie, dlatego powstają mieszkania wspomagane, które będą dla nich nowym domem.
– Mieszkania wspomagane to nasza odpowiedź na potrzeby osób, które wymagają opieki, ale nie potrzebują stałego pobytu w domu pomocy społecznej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Seniorzy będą tam mogli liczyć na pomoc w codziennych obowiązkach, a jednocześnie nadal cieszyć się życiem we wspólnocie.
Wsparcie dla osób starszych – mieszkania wspomagane zamiast domów opieki
Mieszkania wspomagane powstaną w pięciu lokalach przy ul. Pijarskiej. Jak podkreśla Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic, rozwiązanie to ma na celu wsparcie osób korzystających z opieki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), które obecnie zajmują duże lokale komunalne. Dzięki przeprowadzce do mieszkań wspomaganych, dotychczasowe mieszkania wrócą do zasobu gminy i zostaną udostępnione innym potrzebującym mieszkańcom.
Seniorzy, którzy zamieszkają w nowych lokalach, będą mieli zapewnioną pomoc w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, czy przemieszczanie się. Co ważne, mieszkania te nie są miejscami całodobowej opieki jak domy pomocy społecznej, lecz oferują wsparcie niezbędne do codziennego funkcjonowania, przy jednoczesnym zachowaniu pewnej niezależności.
– To doskonała alternatywa dla seniorów, którzy nie chcą przenosić się do domów opieki, ale potrzebują pomocy w codziennym życiu – podkreśla Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej. – Dzięki takiemu rozwiązaniu starsze osoby mogą nadal żyć w swoim środowisku, korzystając z pomocy opiekunów, a jednocześnie cieszyć się towarzystwem innych seniorów.
Nowe możliwości dla seniorów w Katowicach
Tworzenie mieszkań wspomaganych to krok w kierunku deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi. Koszt utrzymania seniora w takim mieszkaniu będzie niższy niż w tradycyjnych domach pomocy społecznej, co czyni to rozwiązanie bardziej efektywnym. Projekt mieszkań wspomaganych w Katowicach to wydatek blisko 4 mln zł, a seniorzy, którzy zamieszkają w tych lokalach, zyskają nie tylko pomoc, ale także poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
Ważny temat:
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. R. Kaźmierczak