Jerzy Stuhr nie żyje.

Jerzy Stuhr nie żyje.

9 lipca 2024 Wyłączono przez administrator

„Bocian, bocian! Jak on żyje to i my możemy!”. Któż nie bawił się i nie wzruszał dzięki niezapomnianym kreacjom Jerzego Stuhra? Ten wybitny aktor (i reżyser) zmarł w wieku 77 lat.

***

Wspomnienie Jerzego Stuhra: Wielki aktor, reżyser i pedagog.

Polska kinematografia i teatr straciły jedną ze swoich najjaśniejszych gwiazd. W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor, reżyser i pedagog, którego talent i charyzma przez dekady inspirowały widzów oraz twórców.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jego artystyczna kariera zaczęła się w latach 70., kiedy ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Szybko stał się jednym z najważniejszych aktorów swojego pokolenia, a jego wyjątkowy talent do tworzenia postaci pełnych humoru, głębi i autentyczności sprawił, że stał się ulubieńcem publiczności.

Wybitne role filmowe

Stuhr zyskał szeroką popularność dzięki swoim rolom w filmach reżyserowanych przez takich mistrzów polskiego kina jak Krzysztof Kieślowski i Juliusz Machulski. Jego niezapomniane kreacje w „Amatorze” (1979) oraz w trylogii Kieślowskiego – „Trzy Kolory: Biały” (1994), „Dekalog” (1988) – ugruntowały jego pozycję jako aktora wszechstronnego, potrafiącego wcielać się zarówno w postaci dramatyczne, jak i komediowe.

Stuhr zasłynął również dzięki rolom w komediach, które stały się klasykami polskiego kina. Jego występy w „Seksmisji” (1984), „Kingsajz” (1987) oraz „Kiler” (1997) i „Kiler-ów 2-óch” (1999) na zawsze zapisały się w pamięci widzów.

Teatr i reżyseria

Nie tylko film, ale i teatr był miejscem, gdzie Jerzy Stuhr realizował swoje artystyczne wizje. Jako aktor teatralny zadebiutował na scenie krakowskiego Teatru Starego, gdzie grał w licznych spektaklach, w tym w niezapomnianych przedstawieniach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego i Jerzego Jarockiego.

Stuhr był także uznanym reżyserem teatralnym i filmowym. Jego debiut reżyserski, film „Spis cudzołożnic” (1995), zdobył uznanie krytyki i publiczności. Kolejne filmy, takie jak „Tydzień z życia mężczyzny” (1999) i „Pogoda na jutro” (2003), potwierdziły jego reżyserski talent.

Pedagog i mistrz

Jerzy Stuhr był również cenionym pedagogiem, profesorem na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, gdzie wychował wiele pokoleń aktorów. Jego zaangażowanie w kształcenie młodych artystów oraz pasja do przekazywania wiedzy były nieocenionym wkładem w rozwój polskiej sceny teatralnej i filmowej.

Dziedzictwo

Jerzy Stuhr pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskiej kulturze. Jego niezapomniane role, reżyserskie dokonania oraz pedagogiczne osiągnięcia będą inspirować kolejne pokolenia artystów i widzów. Jego syn, Maciej Stuhr, również zasłużony aktor, kontynuuje rodzinne tradycje, co jest najlepszym dowodem na trwałość artystycznego dziedzictwa Jerzego Stuhra.

Śmierć Jerzego Stuhra to ogromna strata dla polskiego teatru i kina. Jego twórczość, pełna pasji, humoru i głębi, na zawsze pozostanie w sercach widzów.

Niech spoczywa w pokoju.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Znajdziecie tam bardzo ciekawe treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. G. Gołębiowski, Wikimedia