Z Janowa do Warszawy.

Z Janowa do Warszawy.

10 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Poznajecie tę ulicę? Grupa Janowska to niezwykłe zjawisko artystyczne. Dorobek katowickich prymitywistów teraz mogą podziwiać także mieszkańcy Warszawy.

***

Ilustracją artykułu jest obraz Ewalda Gawlika z 1987 r.: „Ul. Barbórki”. Znajduje się ona na katowickim Giszowcu.

Wystawa „Naiwni i współcześni. Źródła – relacje – konteksty” w DESA Unicum w Warszawie jest wyjątkowym projektem, w ramach którego w przenośni i dosłownie spotykają się prace artystów oraz artystek działających w obszarze szeroko pojmowanej sztuki naiwnej i najnowszej. Wyjątkową grupę na ekspozycji stanowią prace malarzy zrzeszonych w ramach założonej w 1946 r. w Katowicach Grupy Janowskiej.
Grupa Janowska została założona jako Koło Malarzy Nieprofesjonalnych przez śląskich malarzy prymitywistów, m.in.: Teofila Ociepkę, Ewalda Gawlika i Erwina Sówkę. Połączyły ich wspólnota kulturowa, praca na kopalni, zbliżone powojenne losy oraz szacunek do tradycji mikroregionu. Grupa Janowska przeszła do historii sztuki jako fenomen na skalę światową, a jej działalność przedstawiono w fabularyzowanej formie w filmie „Angelus”.

W DESA Unicum można podziwiać prace niektórych artystów ze śląskiej grupy: Pawła Wróbla, Leopolda Wróbla, Henryka Blauta i Ewalda Gawlika.

W ramach wystawy zestawione ze sobą zostały prace z obszaru sztuki naiwnej, jak i sztuki najnowszej. To nowatorskie połączenie wskazuje w obu grupach na unikalny walor, jakim jest świeżość widzenia i niezależność od cudzych autorytetów.

Zarówno w grupie nieprofesjonalnych artystów, jak i tych, którzy odebrali wykształcenie artystyczne, da się zauważyć powtarzalność pewnych motywów, inspirację ludycznością oraz prostotę w realizacji wizji. Bez wątpienia zbieżne w obu grupach artystów oraz artystek pozostają także podejmowane tematy, m.in.: ludowe wierzenia i ich ikonografia, sceny rodzajowe z codziennego życia oraz bogactwo świata przyrody i królestwa zwierząt.

Wystawę „Naiwni i współcześni. Źródła – relacje – konteksty” odwiedzać można do 11 czerwca w siedzibie DESA Unicum w Warszawie (ul. Piękna 1A). Pełna prezentacja dzieł dostępna jest na stronie internetowej.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***