Poważne oskarżenia wobec byłego premiera.

Poważne oskarżenia wobec byłego premiera.

17 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Nowy prezes wywodzącej się z Katowic spółki PKP Cargo oskarża Mateusza Morawieckiego o decyzje wpływające na straty tej firmy – która dziś planuje wysyłać pracowników na postojowe.

W wywiadzie dla portalu Onet, Marcin Wojewódka, obecny prezes PKP Cargo, wysuwa poważne zarzuty pod adresem byłego premiera Mateusza Morawieckiego, twierdząc, że jego decyzje polityczne doprowadziły do finansowych strat największego polskiego przewoźnika towarowego.

Wojewódka, któremu premier Tusk zlecił misję ratowania spółki, szczegółowo opisuje sytuacje, które miały miejsce tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Prezes PKP Cargo relacjonuje, jak w obliczu kryzysu węglowego, spowodowanego embargo na rosyjskie produkty, rząd Mateusza Morawieckiego nakazał sprowadzenie węgla z Kolumbii i jego dystrybucję po całym kraju.

Wojewódka opisuje, że spółka musiała nagle „przekierować” swoje pociągi do portów, aby odebrać surowiec, co skutkowało zerwaniem istniejących kontraktów z innymi klientami. „Moi poprzednicy zrywali bieżące kontrakty na polityczne polecenie, w wyniku tzw. decyzji węglowej premiera,” mówi Wojewódka.

Marcin Wojewódka podkreśla, że spółka, która miała zaplanowane i zakontraktowane przewozy dla innych firm, nagle musiała rezygnować z zyskownych kontraktów na rzecz mniej opłacalnej operacji węglowej:
„Spółka miała zakontraktowane usługi przewozowe dla firm A, B, C. Danego dnia miał jechać np. do nich pociąg pełen kruszywa, które później miało trafić na jakąś wielką budowę. Ale nagle trzeba było wysłać pociągi do portów, bo premier Morawiecki kazał (…) Z dnia na dzień moi poprzednicy zrywali więc bieżące kontrakty, na których firma miała i mogła zarobić,” relacjonuje Wojewódka.

Według nowego prezesa PKP Cargo, brak rekompensaty za te działania ze strony rządu doprowadził do sytuacji, w której spółka znacznie na tym straciła: „Gdyby trafiła wówczas do spółki jakaś rekompensata, może budżet by się spiął, ale tak nie było,” stwierdza prezes.

Sprawa ta rzuca nowe światło na trudne decyzje, przed którymi stanęła spółka w obliczu kryzysu surowcowego, a także pokazuje złożoność zarządzania wielkimi przedsiębiorstwami państwowymi w warunkach politycznych turbulencji. Na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi ze strony byłego premiera na te oskarżenia.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Fot. Wikimedia.