Największy w Polsce festiwal turystycznych mikrowędrówek.

Największy w Polsce festiwal turystycznych mikrowędrówek.

13 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Na piechotę, rowerem i… balonem. Największy w Polsce festiwal turystycznych mikrowędrówek.

***

„Kierunek GZM” – czyli największy w Polsce festiwal mikrowypraw – trwać będzie od 28 do 30 czerwca.

Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, „Kierunek GZM”.

Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.

„Kierunek GZM” to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

– To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. – GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja.

Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Na piechotę, rowerem i… balonem

W programie znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych.

Sporo uwagi poświęcono architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będzie można na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Będzie można lepiej poznać centrum GZM i jej obrzeża, centra miast
i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Niezwykłe miejsca i inspirujące historie

Razem z przewodnikami odwiedzić będzie można wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Na przykład zajrzeć do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena.

Swoje podwoje otworzą Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym zajrzeć będzie można m.in do skarbca. W Zabrzu organizatorzy zaproszą do zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryki organów. Pokażą niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

W tym roku będą dwa wydarzenia specjalne. W Pyskowicach czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej – Metrodisco.

W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM poznać będzie można pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi odwiedzić można będzie wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycić się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

Zielona metropolia

GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają na gości tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Chętni nauczą się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.

To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu.

Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, będzie można pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Za: M. GZM. Fot. R. Kaźmierczak.