Jak rozwijają się Katowice.

Jak rozwijają się Katowice.

21 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Wczoraj prezydent przedstawił „Raport o stanie miasta”.

Wczoraj radni głosowali również nad votum zaufania dla Marcina Krupy. Tu rajcy miejscy byli jednogłośni.

Co znajdziemy w tym ważnym dokumencie? Jak jest sytuacja stolicy woj. śląskiego.

Rewitalizacja przestrzeni zielonych, budowa tężni na os. Tysiąclecia, zielona metamorfoza ul. Warszawskiej. To niektóre z dokonań wskazane w tym raporcie.

Znajdziemy tam również informacje o pierwszej linii tramwajowej od ponad 75 lat wybudowanej w Katowicach, budowie inteligentnego systemu zarządzania ruchem oraz przygotowaniu wydarzeń związanych z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 czy starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Podczas pierwszej prezentacji raportu prezydent Krupa do najważniejszych inwestycji ukończonych w minionym roku zaliczył m.in.: tężnię solankową na os. Tysiąclecia, rewitalizację stawów Starganiec oraz Kozubek, budowę nowej linii tramwajowej i budowę 4,5 km nowych dróg rowerowych.

Przypomnieć trzeba, że rok 2023 był dla Katowic czasem szczególnym. Podobnie jak inne miasta w Polsce, Katowice musiały zmierzyć się ze skutkami niekorzystnych procesów zachodzących na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Raport podkreśla znaczenie budżetu obywatelskiego. W 2023 roku był on po raz dziesiąty realizowany.

Mieszkańcy zgłosili wówczas 296 projektów. W głosowaniu wzięło udział 46 821 mieszkańców Katowic, co dało frekwencję na poziomie 17,73%.

Mieszkańcy wybrali 126 zadań (120 o charakterze lokalnym i 6 o charakterze ogólnomiejskim). W 2023 realizowane również były zadania wybrane przez mieszkańców w głosowaniach z poprzednich lat, jak np. tężnia solankowa na os. Tysiąclecia czy rewitalizacja stawu Kozubek.

Na koniec 2023 roku Katowice miały blisko 15 tys. mieszkań i lokali komunalnych. W miejskich przedszkolach było prawie 8,1 tys. miejsc dla dzieci. Dla porównania: 7,5 tys. miejsc w 2014 r. Zaś w żłobkach ponad 2,7 tys. miejsc. Dla porównania: przy nieco ponad 1,1 tys. miejsc w 2014 r.

Dalsza część tekstu poniżej, pod blokiem inf. red.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Trwał rozwój infrastruktury sportowej w mieście. W 2023 r. kontynuowana była realizacja przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą „Budowa stadionu miejskiego” obejmującego oprócz samego stadionu również budowę hali widowiskowo-sportowej, dwóch boisk treningowych, dróg oraz parkingów w rejonie ulicy Upadowej.

W 2023 r. piłkarki GKS Katowice sięgnęły po pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski. Po raz drugi z rzędu, a ósmy w historii klubu złote medale wywalczyli również hokeiści GieKSy.

Natomiast piłkarze rozpoczęli sezon 2023/24, który zakończył się powrotem po 19 latach na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce, a więc awansem do Ekstraklasy.

Ponownie mistrzem Europy w szachach błyskawicznych został arcymistrz szachowy reprezentujący HETMAN GKS Katowice David Navara, a drużyna HETMAN GKS Katowice wywalczyła puchar Superligi Rapid. Z kolei Kamil Szygulski, zawodnik Zapaśniczego UKS GKS Katowice, wywalczył brązowy medal Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów w kategorii do 80 kg.

Liczba osób ćwiczących w klubach sportowych dotowanych z budżetu Miasta przekroczyła w 2023 r. 7,1 tys. Natomiast liczba wejść osób korzystających z obiektów sportowych, pozostających w zarządzie MOSIR oraz miejskich basenów wyniosła w 2023 r. prawie 1,7 mln, a więc ponad 300 tys. więcej niż w roku poprzedzającym.

W 2023 r. rozpoczęto remonty boisk przy ul. Kossak-Szczuckiej oraz Boya-Żeleńskiego, a od listopada uczniowie i mieszkańcy Koszutki korzystają z kompleksu boisk przy SP 36.

W 2023 r. kontynuowano działania polegające na utworzeniu dwóch nowych oraz modernizacji trzech już istniejących parków. Odnawiany i rozbudowany był park na Wełnowcu, rewitalizowany był park w dolinie rzeki Ślepiotki oraz teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym, natomiast nowe parki budowane były przy ul. Wantuły oraz przy ul. Leopolda/ul. Le Ronda.

Podejmuje się także działania na rzecz ograniczanie występowania miejskich wysp ciepła poprzez zazielenienie ulic i placów oraz rozszczelnienie powierzchni utwardzonej. Zakończona w 2023 roku Zielona Warszawska to kolejny etap, po nasadzeniach na al. Korfantego i przebudowie ul. Dworcowej, wprowadzania dodatkowej zieleni do centrum Katowic.

W 2023 roku dzięki aktywności mieszkańców w ramach zielonego budżetu na ul. Stawowej pojawiły się nowe drzewa. Zasadzono 7 kasztanowców czerwonych, które mają obecnie ok. 4 m wysokości, jednak dorosną do 12-15 m.

Walka o czyste powietrze jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją nie tylko Katowice, ale cały region. Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że jakość powietrza w Katowicach ulega stopniowej poprawie.

Liczba dni przekroczeń stężenia dobowego pyłu PM10 w Katowicach wyniosła w 2023 r. 12, przy ponad 30 w roku 2022, 67 w 2016 r. i aż 102 dniach w 2014 r. Poprawa jakości powietrza wynika z wielu czynników, a należą do nich również liczne działania miasta w tym zakresie.

Przykładem takich działań są dotacje do niskoemisyjnych źródeł ciepła. Od 2015 roku na ten cel miasto przeznaczyło ponad 81 mln zł, przy czym w 2023 dotacje o wartości ponad 9 mln zł pozwoliły wymienić 939 źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Katowice są ważnym centrum biznesowym oraz kulturalnym. W 2023 r. ponad 730 tys. uczestników wydarzeń o charakterze konferencyjnym zostawiło w Katowicach ponad 236 mln zł.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w 2023 roku na lotnisku Katowice-Pyrzowice obsłużono rekordową liczbę 5 609 022 pasażerów, co w porównaniu do roku 2022 daje prawie 27% wzrost.

Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej, Katowice od dłuższego czasu utrzymują niezmiennie niską stopę bezrobocia, która w 2023 roku ukształtowała się na poziomie 1%. To wynik ponad trzykrotnie niższy niż dla województwa śląskiego (3,6%) i 5 razy mniejszy niż w skali całego kraju (5,1% dla Polski).

Najważniejszym przedsięwzięciem z zakresu transformacji gospodarczej, a zarazem kamieniem milowym dla dalszego rozwoju Katowic ma być utworzenie Hubu gamingowo-technologicznego na terenach po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek. Część istniejących, poprzemysłowych obiektów zostanie zaadaptowana na potrzeby Hub-u, powstaną również nowe budynki.

W grudniu 2023 roku otwarto pierwszą od 1947 roku nową linię tramwajową w Katowicach – odcinek wzdłuż ulicy Grundmanna.

Rozwijany był system transportu i rekreacji rowerowej. W 2023 roku wybudowano 4,5 km infrastruktury rowerowej. Łącznie od 2014 roku wybudowano jej ponad 53 km.

W 2023 roku trwały przygotowania do budowy pierwszej velostrady na terenie Katowic. Droga dla rowerów o podwyższonym standardzie będzie miała długość 4,4 km i zostanie poprowadzona od układu drogowego przy ulicy Kolistej do przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1.

W Katowicach rozwinięte są sieci elektrycznych skuterów i hulajnóg. Ekologiczny transport wspiera ponadto rozbudowana infrastruktura stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W ubiegłym roku kontynuowano działania mające na celu przemodelowanie polityki parkingowej w mieście. Głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych.

Polityka parkingowa reguluje kwestie parkowania jako elementu wdrażania zrównoważonej mobilności miejskiej. Realizowana jest m.in. poprzez: wydzielanie stref płatnego parkowania, budowę systemu parkingów przesiadkowych Park & Ride oraz połączenie ich z systemem komunikacji zbiorowej, a także zmiany w infrastrukturze parkingowej.

W grudniu 2023 roku wprowadzono nowe zasady parkowania. Powiększona została Strefa Płatnego Parkowania (SPP), a w jej centrum ustanowiono Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania (ŚSPP).

Z jednej strony wzrosły opłaty za parkowanie, natomiast z drugiej strony mieszkańcy obu stref otrzymali możliwość skorzystania z preferencyjnych stawek abonamentowych. Wprowadzono również możliwość wykupu abonamentu dla mieszkańców Katowic spoza stref, pod warunkiem zameldowania w stolicy województwa śląskiego.

Najwięcej płacą kierowcy spoza miasta.

W 2023 roku realizowano budowę inteligentnego systemu zarządzania ruchem, dzięki któremu Katowice zyskały kolejne narzędzie, usprawniające poruszanie się w miejskiej przestrzeni. ITS, wykorzystując kamery monitorujące sytuację na drogach, analizuje natężenie ruchu i dostosowuje pracę sygnalizatorów świetlnych.

System koncentruje się na umożliwieniu priorytetowego przejazdu pojazdom komunikacji publicznej – zarówno autobusom, jak i tramwajom.

System został wdrożony na terenie Katowic w ciągach ulic obejmujących 112 wybranych skrzyżowań. Dużym udogodnieniem dla kierowców jest 17 tablic informacyjnych VMS, tzw. znaków zmiennej treści. Zostały one zlokalizowane w newralgicznych punktach miasta.

Sytuacja finansowa Katowic w 2023 r. była stabilna. Uzyskano nadwyżkę operacyjną w wysokości 15,6 mln zł, a poziom zadłużenia Miasta pozostawał na relatywnie bezpiecznym poziomie.

Poziom wydatków inwestycyjnych miasta w 2023 r. wynosił rekordowe w historii Katowic prawie 949 mln zł (stanowił ponad 28% wydatków budżetu ogółem). Był ponad dwukrotnie wyższy od poprzedniego – w 2022 r., gdy wydatki te były na poziomie 439 mln zł, co stanowiło ponad 16% wydatków budżetu ogółem.

 

 

Fot.: mat. prez. Katowic.