Idą masowe zwolnienia?

Idą masowe zwolnienia?

9 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Masowe zwolnienia w wielu branżach: zbliża się kryzys społeczno-gospodarczy?

W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące sygnały dotyczące planów zamykania różnych firm i zwalniania pracowników. Problemy dotykają wielu branż w naszym regionie i w Polsce, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna.

Zwolnienia grupowe w Yazaki

W mikołowskiej fabryce firmy Yazaki planowane są zwolnienia grupowe, które mogą dotknąć prawie całą załogę. Znaczna część pracowników to kobiety, którym zarząd spółki miał zaproponować pracę w budownictwie oraz prace sezonowe, takie jak zbieranie truskawek czy szparagów. Nie wiadomo jednak, czy te propozycje zostaną zrealizowane i czy firma pomoże w znalezieniu nowych miejsc zatrudniania.

Starosta powiatu mikołowskiego, Mirosław Duży, związany z Platformą Obywatelską, wraz z zarządem powiatu zobowiązał się do podjęcia działań mających na celu utrzymanie produkcji wiązek do samochodów – była to obietnica przedwyborcza. Mimo to załoga traci pracę.

Problemy w Grupie Tauron

Zwolnienia dotykają również inne sektory. W Grupie Tauron panuje wielki niepokój związany z wyłączaniem bloków węglowych w elektrowniach. Zarząd Tauronu Polska Energia planuje spotkania z pracownikami spółki Tauronu Wytwarzanie. Zaplanowane terminy spotkań to: 11 czerwca w Elektrowni Siersza o godz. 8:30 i tego samego dnia w Elektrowni Łaziska o godz. 13:00, a także 12 czerwca o godz. 9:00 w Elektrowni Jaworzno III.

Bogdan Tkocz z Solidarności w Tauron Servis podkreśla: „To pokazuje ogromną ignorancję naszych władz nie potrafiących utrzymać miejsc pracy. Stoimy przed ogromnym problemem społeczno-gospodarczym. Już idą zwolnienia grupowe, a kolejne informacje o zwolnieniach dochodzą nas z różnych rejonów kraju. Bierność władz widoczna nie tylko w powiecie mikołowskim, a konsekwencje dotkną nie tylko pracownic firmy Yazaki, ale także zatrudnionych w Elektrowni Łaziska, Kopalni Bolesław Śmiały oraz w firmach powiązanych, takich jak Tauron Serwis.”

Brak planów inwestycyjnych

Aktualnie trwa analiza, którzy pracownicy mogą zostać alokowani w inne miejsca, ale brak planu inwestycyjnego w energetyce i górnictwie budzi obawy. Brak pomysłów. Przykładem niech będzie brak jakichkolwiek planów budowy magazynów energii w zamkniętych już kopalniach. Te się do tego doskonale nadają a magazyny energii są nam wręcz niezbędne.

Cargo na postojowym

Kolejowa firma Cargo, zajmująca się przewozami towarowymi, najwyraźniej także ma problemy. Zarząd poinformował, że pracownicy pójdą na postojowe. Być może było to do przewidzenia, skoro wydobycia w naszych kopalniach sukcesywnie maleje. A to może powodować spadek zapotrzebowania na przewozy węgla koleją.

Kłopoty Poczty Polskiej

Poczta Polska również boryka się z problemami. Wycofano się z zamknięcia placówki przy ulicy Pocztowej w Katowicach. To sztandarowy urząd pocztowy w całym woj. śląskim i plany jego zamknięcia wskazują na to, że sytuacja finansowa całej tej instytucji jest bardzo trudna. To może być wynikiem lat złego zarządzania i realizacji zamówień politycznych.

Kryzys w branży transportowej

Firmy transportowe padają jedna po drugiej. Przyczyny: pandemia, pakiet mobilności UE oraz nieprzemyślana polityka wobec ukraińskich firm transportowych a przede wszystkim lata zaniechań ze strony poprzedniego rządu, który nic nie robił, by zadbać o interes tej branży. Polska była gigantem w zakresie przewozów samochodowych. Teraz firmy transportowe na potęgę pracują poniżej kosztów, zwalniają ludzi i tracą płynność finansową.

Apel do władz lokalnych

Już czas najwyższy, by marszałek województwa śląskiego oraz radni sejmiku województwa śląskiego przyjrzeli się problemom gospodarczym regionu. Są one jednym z głównych wyzwań stojących przed władzami naszego województwa.

Rola Ministerstwa Przemysłu

Pytanie, co w tej sytuacji robi Ministerstwo Przemysłu? Niedawno zostało ono utworzone w Katowicach. Wydaje się, że to ono właśnie powinno aktywnie zaangażować się w rozwiązywanie problemów przemysłu. Po coś przecież powstało.

Sytuacja jest alarmująca. Wymaga szybkich i zdecydowanych działań, aby zapobiec katastrofie społeczno-gospodarczej.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***