Fabryki papierosów w gospodarczym podziemiu.

Fabryki papierosów w gospodarczym podziemiu.

30 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Śląsk zagłębiem tytoniowym. Co ciekawe, fabryki papierosów działają w gospodarczym podziemiu.

***

Czy Śląsk, region znany z bogatej historii przemysłowej, staje się teraz centrum nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych? W ostatnich tygodniach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Straży Granicznej (SG) odkryli i zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów i krajanki tytoniowej: w Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Te operacje mogą wskazywać na problem, który narasta w sercu Górnego Śląska.

Bytom: fabryka przejęta przez służby

W Bytomiu funkcjonariusze odkryli w wynajętej hali produkcyjnej oraz dwóch garażach zaawansowaną linię produkcyjną papierosów. W trakcie przeszukania zabezpieczyli maszyny i urządzenia do rozdrabniania liści tytoniu oraz produkcji papierosów.

W sumie przejęto prawie 10 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, ponad tysiąc opakowań na papierosy oraz 200 kg tytoniowych odpadów poprodukcyjnych.
Działania te były wynikiem współpracy CBŚP z Zarządem w Opolu, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz Straży Granicznej z Placówki w Lubaczowie.

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z tą nielegalną działalnością, która naraziła skarb państwa na uszczuplenia podatkowe w wysokości ponad 6,5 miliona złotych. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, gdzie postawiono im zarzuty związane z przestępstwami karno-skarbowymi.

Cały nielegalny towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Ruda Śląska: kolejna nielegalna wytwórnia

W Rudzie Śląskiej, policjanci z Katowic i Rybnika zlikwidowali kolejną nielegalną linię produkcyjną papierosów. Podczas akcji, przeprowadzonej przez kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, zatrzymano dwóch mężczyzn.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 153 tysiące papierosów, tytoń oraz pięć specjalistycznych maszyn produkcyjnych.

40-letni mieszkaniec Czeladzi oraz 44-letni katowiczanin usłyszeli zarzuty wytwarzania i przechowywania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Według śledczych, gdyby nielegalne papierosy trafiły na rynek, skarb państwa straciłby ponad 200 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

Podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem, poręczeniem majątkowym oraz zakazem zbliżania i kontaktowania się.

Śląsk nielegalnym zagłębiem

Czy Śląsk staje się nielegalnym zagłębiem tytoniowym? Być może jeszcze nie, ale skala problemu jest znaczna.

Dodajmy, że to nie są pierwsze przypadki likwidacji nielegalnych wytwórni papierosów i tytoniu w naszym regionie. Nielegalne produkcja wyrobów tytoniowych przynosi niebywałe zyski, podobnie jak ich przemyt spoza Unii Europejskiej na terytorium Polski.

Ten ostatni kanał wprowadzania na rynek tytoniowej kontrabandy być może nie jest tak znaczący jak wcześniej – ze względu na to, że granica z Białorusią strzeżona jest jak nigdy. Stąd być może tytoniowe podziemie gospodarcze skoncentrowało się na nielegalnych wytwórniach działających na miejscu.

Uszczuplenia podatkowe w milionach złotych wpływają negatywnie na budżet państwa, a nielegalna produkcja i dystrybucja wyrobów tytoniowych stanowi poważne przestępstwo karno-skarbowe.

Na koniec zapraszamy was na stronę iboma.media. Znajdziecie tam bardzo ciekawe treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Fot. CBŚP