DTŚ Wschód – strategiczny temat.

DTŚ Wschód – strategiczny temat.

6 czerwca 2024 Wyłączono przez administrator

Kiedy DTŚ zostanie „podciągnięta” na wschód od Katowic? To ma być priorytet dla nowego marszałka śląskiego. Czas przejść do konkretów.

***

Marszałek województwa Wojciech Saługa spotkał się z samorządowcami Katowic, Jaworzna, Mysłowic, Sosnowca i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sprawie realizacji tej ważnej dla regionu inwestycji drogowej.

– Nowa kadencja zawsze przynosi nowe priorytety. Takim jest kluczowa dla regionu inwestycja infrastrukturalna – budowa Drogowej Trasy Średnicowej Wschód, choć sam plan nie jest nowy, bo dyskusje na ten temat rozpoczęły już kilka lat temu – podkreślił marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

DTŚ Wschód ułatwiłaby przede wszystkim dojazd z Jaworzna do Katowic.

– Przemierzenie tego odcinka zwłaszcza w godzinach szczytu w krótkim czasie to nie lada wyczyn. Ta droga po prostu się zatyka – podkreślił prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, który obok prezydenta Katowic Marcina Krupy, Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, wiceprezydenta Mysłowic Wojciecha Chmiela oraz członka zarządu GZM Grzegorza Kwitka uczestniczył w spotkaniu.

DTŚ Wschód, według porozumienia z 2021 roku, zostałaby wytyczona odcinkach: Katowice ul. Dudy-Gracza (wyjazd w kierunku Sosnowca), Katowice węzeł Lwowska, Katowice węzeł Lwowska – Sosnowiec/Jaworzno S1 węzeł Jęzor, Mysłowice węzeł Janów – Sosnowiec S1 węzeł Bór. Wstępnie szacowany koszt inwestycji to kwota blisko 2 mld zł.

Dalsza wypowiedź marszałka Saługi poniżej, pod blokiem inf. red.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Wojciech Saługa, marszałek śląski:

Pamiętajmy, że jest to proces złożony, wymagający zaangażowania ze strony miast oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako instytucji, która w tym wypadku będzie odgrywała bardzo istotną rolę. Jesteśmy po pierwszym, niezwykle merytorycznym spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi Katowice, Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno oraz przedstawicielami GZM i co ważne wszyscy wspólnie chcemy ten projekt realizować. Aby jednak przejść już do konkretnych działań konieczne jest opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie decyzji środowiskowej – jedną rozpatruje w tej chwili rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny, drugą rozpatruje Generalny Inspektora Ochrony Środowiska. Spełnienie tych wszystkich wymogów stanowi podstawę w aplikowaniu o środki. Za kilka tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie, cieszy też optymizm samorządowców, którzy będą brali również udział w realizacji DTŚ Wschód. Czas przejść do konkretów.

 

Fot. archiw.