Przenoszą bardzo niebezpieczną tropikalną chorobę.

Przenoszą bardzo niebezpieczną tropikalną chorobę.

21 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Kleszcze afrykańskie w Polsce? To zapewne jest skutkiem coraz cieplejszych lat. Są znacznie groźniejsze niż nasze – przenoszą bardzo niebezpieczną tropikalną chorobę.

***

Kleszcze znów atakują i problem ten powraca. Wraz z upragnioną wiosną nadeszły ciepłe dni, a z nimi kleszcze, w dodatku afrykańskie, przenoszące śmiertelną chorobę.

Są one większe niż „nasze”. Osiągają 2 cm średnicy.

Są też bardziej jadowite. Ich obecność odnotowano właśnie w pobliżu granicy polsko – niemieckiej (Frankfurt nad Odrą), a stąd droga niedaleka.

Jak donosi Radio RMF 24, trwają poszukiwania „długonogiej bestyjki” (tę wdzięczną nazwę nadali kleszczowi Hyalomma naukowcy) na terenie naszego kraju. Akcji przewodniczy pani prof. Anna Bajer Uniwersytetu Warszawskiego.

2

Trwa akcja uświadamiająca na temat kleszcza Hyalomma. I słusznie!

Stanowi on spore zagrożenie dla człowieka. Przenosi bowiem wirusa krymsko- kongijskiej gorączki krwotocznej.

Tymczasem nie powinniśmy lekceważyć rodzimych innych odmian kleszcza. Pajęczak ten przenosi niebezpieczną boreliozę, tularemię i szereg innych chorób typu piroplazmozy, riketsjozy itd.

Nieumiejętnie wyrwany z powłok skórnych kleszcz potrafi wszczepić ślinę, nie bez powodu nazywaną jadem. Co ciekawe, jad ten, nawet niezakażony, wywołuje uporczywe swędzenie skóry, prowokuje do rozdrapywania ran, co prowadzi do wytworzenia blizn widocznych przez kilka lat.

Jak więc uniknąć ryzyka? Najlepiej byłoby omijać miejsca zadrzewione: las, wszelkie parki, ogrody, łąki, ale jest to niemożliwe, większość z nas preferuje kontakt z naturą i łaknie zieleni.

3

Cóż więc począć? Najlepiej, gdy do lasu (jest to potencjalnie najlepsze środowisko dla kleszczy, a więc ryzykowne dla nas) ubierajmy się i osłaniajmy dość szczelnie, a więc: długie rękawy, spodnie z długimi nogawkami, apaszka lub sweter typu golf dla osłonięcia szyi, nakrycie głowy.

Kleszcze umiejscawiają się zazwyczaj na szyi, karku, w pachwinach, zgięciach kolan, łokci, jednakże nie jest to regułą i zagrożenie dotyczy całego ciała.

Po powrocie do domu należy zmienić odzież, wytrzepać, sprawdzić, czy nie „przynieśliśmy” kleszcza wbitego w skórę, dla pewności – szybki prysznic.

4

Co robić, gdy kleszcz wbił się w skórę? Jeśli nie posiadamy umiejętności i doświadczenia w wyjmowaniu kleszczy, musimy udać się do najbliższej przychodni czy jakiejkolwiek placówki służby zdrowia.

Profilaktykę przeciwkleszczową musimy stosować również u naszych czworonożnych przyjaciół. Kot czy pies często bywa ofiarą opadnięcia przez kleszcze.

Brak codziennej kontroli, higieny, czy zwyczajnego wyczesania psa czy kota to spore ryzyko przeoczenia kleszcza lub niestety większej ich ilości. Jest to niedopuszczalne, gdyż prowadzi to do znacznego osłabienia zwierzęcia, niepotrzebnej utraty krwi, niestety również – zainfekowania ewentualnymi chorobami.

5

Z pomocą spieszy nam kilka firm produkujących środki dające kotom czy psom dobre zabezpieczenie przed kleszczami, a więc różnego typu krople, obroże, zawierające tzw. repelenty i silniejsze substancje.

Gdy jednak zauważymy kleszcza wbitego w skórę zwierzęcia, powinniśmy wyjąć go w miarę szybko. Jeśli nie mamy takich kompetencji, kontaktujmy się z jednostką świadczącą pomoc weterynaryjną.

Dodajmy, że nie należy kleszcza smarować żadnymi substancjami (w materiałach na ten temat odnajdujemy wzmiankę, że jeszcze w wieku XX. istniały „sposoby” takie jak smarowanie tłuszczem. Dziś potępiane przez medyków), ponieważ skutkuje to reakcją groźną dla nas – pasożyt wpuszcza wtedy swą szkodliwą wydzielinę do krwiobiegu żywiciela.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

MM