Nowe miasto Silesia od Dąbrowy Górniczej po Gliwice?

Nowe miasto Silesia od Dąbrowy Górniczej po Gliwice?

24 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Metropolia będzie mogła więcej? Trwają rozmowy na wysokim szczeblu.

***

Właśnie w tym celu Katowice odwiedził wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szymański. W Śląskiem Urzędzie Wojewódzkim odbyło się jego spotkanie z przedstawicielami samorządów.

W spotkaniu tym uczestniczyli rzecz jasna również reprezentanci władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz sam wojewoda śląski. Przypomnieć tu należy, że wojewoda Marek Wójcik, wcześniej poseł Ziemi Śląskiej, jest wielkim zwolennikiem samorządów i tego, by miastom oraz wioskom przekazywać jak najwięcej władzy i praw podejmowania decyzji.

Tym razem rozmowy dotyczyły tego czy i metropolia powinna móc więcej. Wszyscy czują po tych kilku latach działania tej stosunkowo świeżej jeszcze struktury, że istnieje koniczność nowelizacji ustawy metropolitalnej.

Metropolia powinna móc więcej. Przykładem jest choćby transport w naszym regionie. Każdy wie, że aby on funkcjonował skutecznie, na jego organizację trzeba patrzeć wykraczając poza granice jednej gminy.

Ale są też inne problemy, których jedno miasto nie jest w stanie rozwiązać samo. Nielegalne składowiska odpadów to jeden z takich przykładów.

A po ostatnim pożarze w Siemianowicach Śląskich wyraźnie widać jak bardzo to, co dzieje się w jednym mieście, ma wpływ na sytuację w innym mieście, w tym na zdrowie i bezpieczeństwo.

Dlatego ciągle żywy jest i taki pogląd, że miasta naszej aglomeracji powinny zintegrować się jeszcze bardziej i utworzyć jedno supermiasto. Na przykład Silesię, gdzie dotychczasowe miasta miałyby status prawny podobny do dzielnic-gmin Warszawy.

Wiceminister Szymański spotkał się również z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych, występujących na terenie województwa śląskiego. Jak podano: „Była to doskonała okazja do dialogu, wysłuchania potrzeb oraz oczekiwań różnych społeczności, co podkreśla znaczenie współpracy i integracji w naszym regionie”.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***