Mikrocentra przesiadkowe w 13 miejscowościach woj. śląskiego buduje PKP.

Mikrocentra przesiadkowe w 13 miejscowościach woj. śląskiego buduje PKP.

26 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Chodzi o to, by do stacji kolejowej można było dojechać samochodem i przesiąść się na pociąg.

***

Śląskie: 220 nowych miejsc parkingowych przy stacjach i przystankach ma ułatwić podróże. Jak informuje PKP, mieszkańcy 13 miejscowości w woj. śląskim będą mieć lepsze możliwości codziennych dojazdów.
„Wybudujemy nowe parkingi w sąsiedztwie stacji i przystanków kolejowych. Możliwe będzie wygodniejsze łączenie podróży samochodem i koleją. Inwestycja realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” – informuje spółka PKP PLK.

PKP PLK chce, by łączenie podróży samochodem i pociągiem było coraz łatwiejsze. Dlatego dzięki realizowanemu „Programowi przystankowemu” w niemal 100 miejscowościach w całym kraju przybędzie parkingów przy stacjach i przystankach kolejowych.

Wkrótce PKP rozpocznie budowę nowych parkingów przy kolei w 13 miejscowościach w województwie śląskim. Już w przyszłym roku pasażerowie w Pyrzowicach Lotnisku, Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Będzinie Ksawerze, Siewierzu,Porębie, Blachowni, Częstochowie Gnaszynie, Koszęcinie, Rusinowicach, Turowie, Teklinowie, Jackowie i Kusiętach Nowych będą mogli zostawić swoje samochody przy peronach i wygodnie przesiąść się do pociągów.

Nas szczególnie zaciekawiła inwestycja przy przystanku kolejowym Pyrzowice Lotnisko. Z pewnością będzie to ciekawa alternatywa dla drogich parkingów w okolicach portu lotniczego i bezpośrednio przy nim.

Chciałoby się, by miejsca na tym parkingu starczyło dla wszystkich chętnych. Zobaczymy.

Na parkingach będzie oświetlenie i monitoring, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo. Udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się sprawią, że i te osoby będą mogły z tych parkingów skorzystać.

Po zakończeniu prac budowlanych, PKP przekaże parkingi lokalnym samorządom, które będą odpowiedzialne za ich utrzymanie.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Wartość prac to ok. 4,8 mln zł netto. Zakończenie zadania jest zaplanowane w I kwartale 2025 r.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

 

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***