Akcja „Zwierzaki KREWniaki”.

Akcja „Zwierzaki KREWniaki”.

22 maja 2024 Wyłączono przez administrator

Na 90 proc. nie wiecie, że w Katowicach istnieje Bank Krwi dla Zwierząt. Wkrótce bezcenna akcja – krwiodawstwa na rzecz naszych pupili. Akcja ta, adresowana do właścicieli psów i kotów, jest całkowicie bezpieczna dla czworonożnych milusińskich.

***

O krwiodawstwie wśród ludzi mówi się od wielu lat. W całej Polsce organizowane są rozmaite akcje mające na celu promowanie tej idei i zachęcanie do zostania dawcą. Każdy wie, jak cenna jest krew i że może ona uratować życie.

Takiej świadomości nie ma z kolei na temat dawstwa krwi wśród psów i kotów, również często jej potrzebujących. Z myślą o zwiększeniu tej świadomości wśród mieszkańców Śląska powstała akcja „Zwierzaki KREWniaki”.

Organizatorem inicjatywy jest Katowickie Centrum Weterynarii, które kilka lat temu rozszerzyło swoją działalność o Bank Krwi dla Zwierząt.

2

Głównym celem wydarzenia jest propagowanie psiego i kociego krwiodawstwa, ale także budowanie bazy potencjalnych zwierzęcych dawców krwi. W trakcie eventu odbywać będą się kwalifikacje psów i kotów do Banku Krwi dla Zwierząt.

Na uczestników czekają m.in. porady groomera, konsultacje trenerskie i żywieniowe oraz stoiska Partnerów z akcesoriami dla pupili. Każdy zwierzak, który zostanie zakwalifikowany do bycia dawcą oprócz wizyty weterynaryjnej, podczas której lekarz zbada i oznaczy jego grupę krwi, zostanie poddany przeglądowi stomatologicznemu oraz otrzyma bandanę „Dawca Krwi”.

Organizatorzy: „Nasz Bank Krwi powstał z potrzeby i poczucia obowiązku i odpowiedzialności za naszych pacjentów”.

3

Bankiem krwi na Śląsku dysponują tylko trzy kliniki weterynaryjne.

– Jak na aglomerację, gdzie żyje ponad 2 miliony ludzi, nie jest to dużo. Zwłaszcza że statystyki mówią, że psa lub kota ma już co drugi Polak. — mówi Agata Magiera, technik weterynarii i współwłaścicielka Katowickiego Centrum Weterynarii. – Zdarzają się więc sytuacje, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością potrzebnej naszemu pacjentowi krwi. Musimy wtedy kontaktować się z dwoma pozostałymi klinikami i liczyć, że one tę krew będą miały i będziemy w stanie uratować życie zwierzaka w potrzebie. Kontaktujemy się także z właścicielami zwierzaków, które mamy już w naszej bazie, z prośbą o możliwy przyjazd i pomoc. Niestety, w chwili zagrożenia życia liczy się każda sekunda, a tego czasu nie zawsze wystarczy, by przetransportować lub pozyskać krew – dodaje Agata Magiera.

4

Krew od dawców wykorzystywana jest przy znacznej utracie krwi (np. po wypadkach lub pogryzieniach), przy chorobach niedokrwiennych, hemofilii typu A i B, przy niektórych zatruciach, czy małopłytkowości.

Oddawanie krwi jest bezpieczne dla dawców. Krew pobierana jest w warunkach szpitalnych pod nadzorem lekarza weterynarii.

Jednorazowo pies może oddać 450 ml krwi, a kot 50 ml. Po donacji, zwierzę otrzymuje kroplówkę, aby uzupełnić niedobór płynów.

5

Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, psy i koty mogą bezpiecznie oddawać krew co 4 tygodnie.

– Zwierzęcej krwi, tak jak i ludzkiej, nie da się wyprodukować, dlatego tak ważne jest uświadamianie właścicieli psów i kotów o tym, jak ważni są dawcy, dzięki którym możemy ratować życie potrzebującym czworonogom — podsumowuje Agata Magiera.

Wydarzenie: Zwierzaki KREWniaki
Miejsce: Katowickie Centrum Weterynarii, Silesia City Center
Data: sobota 15.06.2024 r., 10:00-15:00

***

Ważny temat:

Śląski program refundacji in vitro to wielka tajemnica wiary.

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za mat. org. Fot. Pixabay