Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy, który wkrótce odbędzie się w Katowicach, będzie wyjątkowy pod wieloma względami.

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy, który wkrótce odbędzie się w Katowicach, będzie wyjątkowy pod wieloma względami.

1 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

EKG odbywać się będzie od 7 do 9 maja.

Wszystko wskazuje na to, że do Katowic przyjedzie naprawdę mocna reprezentacja polskiego rządu i resortów gospodarczych. Wstępnie zadeklarowało się ponad 30. ministrów, wiceministrów, mocna reprezentacja Komisji Europejskiej, bardzo dobrze wyglądają delegacje zagraniczne.

Bardzo mocna będzie delegacja ze strony Emiratów Arabskich, ale też zjawią się goście z sąsiednich Czech, Niemiec, Litwy, Ukrainy, z Francji, Brazylii, Wielkiej Brytanii, czy Ameryki.

Do wyjątkowego klimatu politycznego nawiązał także przewodniczący Rady Programowej EEC, Jerzy Buzek:

– To jest kongres absolutnie w chwili przełomu. Ten przełom czujemy. Do wszystkich politycznych napięć i zagrożeń dochodzi to, że zmieniają się władze Unii Europejskiej, a my mamy za dziewięć miesięcy naszą kolejną prezydencję. Oprócz tego, że mija 20 lat w Unii, jeszcze ważniejszą rocznicą jest 25 lat w NATO. Wśród ważnych kongresowych tematów na pewno znajdzie się bezpieczeństwo nas wszystkich, chociażby cały przemysł zbrojeniowy i energetyka. Mamy tego świadomość, wiemy jaka jest sytuacja polityczna. Kongres na to będzie odpowiadał. I oczywiście transformacja dla przyszłości to jest nasza stała definicja i to będzie bardzo mocno kontynuowane w każdym wymiarze – mówił – Europejski Kongres Gospodarczy to jest taka nasza perełka w województwie śląskim. Ona dzisiaj jest już potężna, bo to jest jednak kongres europejski i czujemy to co roku bardziej. Kongres wpisał się na stałe i bardzo mocno w geografię spotkań polityczno-gospodarczych w naszym kraju i w naszym regionie. To bardzo ważne, żebyśmy dbali o niego, jak o coś szczególnego – apelował były premier.

– Transformacja to jest nowe wyzwanie, również dla nas. Nowe wyzwanie, ponieważ ministerstwo jest nowe, powstało pierwszego marca. I to jest też taka platforma, która byłaby platformą porozumienia pomiędzy regionem a władzą centralną – komentowała minister przemysłu Marzena Czarnecka (na zdjęciu). – Z perspektywy Warszawy i z perspektywy przede wszystkim Brukseli nasza rzeczywistość regionalna wygląda inaczej, a my powinniśmy dbać o to, co się dzieje tu w Katowicach. W tym kontekście Europejski Kongres Gospodarczy jest platformą wymiany myśli pomiędzy władzą centralną, parlamentarzystami europejskimi i władzami europejskimi a tymi osobami, które funkcjonują w biznesie tu na miejscu.

Do Katowic przyjadą m.in. Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii, Tobias Gotthardt, sekretarz stanu Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii oraz Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012.
Nie zabraknie ekspertów, jak Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej czy Mieczysław Bieniek, doradca społeczny ministra obrony, zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013.
Mocną reprezentację będą mieli przedstawiciele świata polskiej polityki, wśród nich znajdą się m.in.: Maciej Bando, podsekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Borys Budka, minister aktywów państwowych Polski; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady programowej EEC; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; Krzysztof Galos, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Paweł Gancarz, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej; Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna za pion ds. Unii Europejskiej.
Jak zwykle szeroko obecne będą takie obszary, jak biznes, orgnizacje branżowe, sektor pozarządowy, media czy edukacja. W kongresowych sesjach udział wezmą m.in.: Brunon Bartkiewcz, prezes ING Banku Śląskiego; Rafał Brzoska, prezes InPost; Michał Fijoł, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, prezes Polskiej Grupy Lotniczej; Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Wiktor Janicki, prezes firmy AstraZeneca Pharma Poland; Paweł Jarski, CEO Grupy Elemental; Kamila Kalińczak, dziennikarka radiowa i telewizyjna, lektorka, trenerka wystąpień publicznych; Maciej Kornacki, prezes home.pl; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Poland; Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Dr Irena Eris; Artur Popko, prezes Budimeksu; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED; Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor Holding.

***

Szokujący temat. Zobacz aby wiedzieć.

Ta historia wyciska łzy z oczu.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Opr. wg inf. org.