Wielu z was pewnie o tym nie wie, ale istnieje coś takiego jak śląska strategia polityki społecznej.

Wielu z was pewnie o tym nie wie, ale istnieje coś takiego jak śląska strategia polityki społecznej.

11 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

Przyjęta przez samorząd województwa i obowiązująca aż do 2030 roku. Czy to jest martwy dokument? Pytamy o to radnych wojewódzkich (o to i nie tylko o to).

***

Strategia została przyjęta już dosyć dawno temu, gdyż w październiku 2020 roku. Po tych kilku latach warto pokusić się więc o ocenę, czy była potrzebna – i czy działa.

Główne założenie brzmi fantastycznie. Nic tylko się pod nim podpisać obiema rękami i może nawet nogami: „„Strategia Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2020-2030”. Cel generalny (misja) tego dokumentu brzmi: „Wysoka jakość życia mieszkańców województwa śląskiego. Aktywna społeczność regionalna””.

II

Jej twórcy podkreślali, że „wyznacza kierunki rozwoju regionalnej polityki społecznej na najbliższe 10 lat. Zawiera m. in. obszerną diagnozę sytuacji społeczno-ekonomicznej województwa śląskiego, misję, cele strategiczne i kierunki działań”.

Wyznaczono w niej cele, jakim polityka ma służyć. A wśród nich: „Aktywna profilaktyka i zapewnienie kompleksowości usług medycznych, w szczególności w zakresie chorób cywilizacyjnych i wynikających ze zmian demograficznych”.

W świetle naszych doświadczeń a także coraz gorszego dostępu do lekarzy specjalistów – tez zapis wydaje się martwy. A chodzi o ogromnie ważne kwestie, dotyczące każdego. Jak pisał wieszcz: „szlachetne zdrowie…”.

III

I dalej: „Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych społecznie”. O ile osoby niepełnosprawne otrzymują jakąś pomoc, to jak jest z aktywizacją np. osób bezdomnych? Nie wiadomo.

Czytamy też o czymś, co wydaje się jeszcze bardziej abstrakcyjne niż aktywizacja bezdomnych. Czytamy o rozwoju branż gospodarki adresowanych do najstarszych: „Rozwój sektora srebrnej gospodarki oraz rozwój, integracja i koordynacja usług wspierających funkcjonowanie osób niesamodzielnych”.

Gdzie niby ta srebrna gospodarka jest po kilku latach funkcjonowania strategii?

IV

Jest też punkt bardzo interesujący – tym bardziej, że strategia powstała zanim doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zanim rzeki uchodźców zalały nasz kraj: „Integracja imigrantów poprzez ich włączenie w życie społeczne i zawodowe oraz tworzenie więzi w ramach społeczności lokalnych”.

Podsumowując założone w 2020 r. cele strategii wydaje się, że zostały one zdefiniowane właściwie. Nasze społeczeństwo starzeje się, coraz więcej ludzi wymaga specjalistycznej opieki medycznej i wsparcia. No i ci emigranci – przewidziano problem, zanim on rzeczywiście zaistniał.

V

Przechodząc do konkretów. Słusznie założono, że powinno powstać więcej żłobków i przedszkoli. Niestety, nie widać, by w tym zakresie naprawdę się coś zmieniło. A przecież właśnie m.in. dzięki dostępności miejsc opieki nad najmłodszymi w Czechach mamy baby-boom.

Tam bez trudu rodzice znajdują miejsce dla dziecka w żłobku bądź w przedszkolu i za nie nie płacą lub płacą symbolicznie mało. A jak jest u nas? Wręcz przeciwnie.

Niestety nic nie wiemy o kolejnym konkrecie – wzmacnianiu kompetencji rodzicielskich (szkolenia, kursy i poradnictwo). To oczywiście niezwykle ważne, ale też przecież takie działania nie mogą być marginalne – powinny być powszechne. Tak, by objęty nimi był każdy rodzic.

VI

Bardzo interesujące dane przytoczono w strategii. Są one niestety z 2018 r., więc już nieaktualne. Ale znacznie ważniejsze jest to, co w ramach opracowanej w 2020 r. strategii udało się zrealizować. Niestety – nie wiadomo co się udało.

Oczywiście będziemy o to dopytywać. Trzeba dopytywać, gdyż ostatnie wpisy w internecie, na jakie trafiliśmy, a które dotyczą „Strategii” pochodzą z 2020 r.

Pytania i listę osób, do których je skierowaliśmy, publikujemy poniżej (pod blokiem z naszymi inf. uzupełniającymi). Są to radne i radni wojewódzcy z Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Śląskiego.

***

Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:

In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Szanowna Pani/Szanowny Panie

„Strategia Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2020-2030” funkcjonuje już ponad trzy lata. Czy potrafi Pani/Pan:
1. Dokonać oceny działań przeprowadzonych do tej pory – na plus czy na minus?
2. Wymienić 5 ważnych inicjatyw, które można uznać za realizację Strategii w praktyce?
3. Odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mamy baby-boom w Czechach, czyli tuż za naszą granicą, a u nas nie?
4. Powiedzieć, co w ramach Strategii czyni się, by przeciwdziałać w zapaści w służbie zdrowia w woj. śląskim (chyba że nie mamy do czynienia z takim zjawiskiem jak zapaść)?
5. Czy „Strategia Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2020-2030” jest to martwy dokument?

 

Komisja Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia

Przewodniczący: Klaudiusz Komor
Zastępca Przewodniczącego: Alina Bednarz
Zastępca Przewodniczącego: Alina Nowak
Członek Komisji: Jadwiga Baczyńska
Członek Komisji: Piotr Bańka
Członek Komisji: Renata Caban
Członek Komisji: Barbara Chrobok
Członek Komisji: Stanisław Gmitruk
Członek Komisji: Dariusz Iskanin
Członek Komisji: Jan Kawulok
Członek Komisji: Julia Kloc-Kondracka
Członek Komisji: Urszula Koszutska
Członek Komisji: Katarzyna Stachowicz
Członek Komisji: Ewa Żak