Ruda Śląska zmienia pustostany na pełnowartościowe mieszkania.

Ruda Śląska zmienia pustostany na pełnowartościowe mieszkania.

13 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

25 dodatkowych mieszkań planują pozyskać do końca tego roku władze Rudy Śląskiej. 11 z nich, przy ul. Krasińskiego 6, jest już gotowych na przyjęcie mieszkańców.

Lokale trafią do miejskiego zasobu mieszkaniowego. Będzie to możliwe dzięki zagospodarowaniu pustostanów oraz remontom opuszczonych obiektów.

Niedawno zakończyła się przebudowa i modernizacja budynku przy ul. Krasińskiego 6, który został zniszczony przez pożar. Powstało tam 11 mieszkań. – W ramach prac wykonano izolacje przeciwwilgociowe budynku, termomodernizację, w tym ocieplenie ścian i stropów, zmieniono sposób ogrzewania, a budynek został podłączony do sieci miejskiej.
– Obiekt ma także nowy dach oraz nowe instalacje wodnokanalizacyjne i elektryczne. Ponadto wykonano m.in. remonty piwnic – wymienia prezydent Michał Pierończyk.

– Koszt ogólny prac wyniósł ok. 2,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego zamknęło się w kwocie ok. 1,5 mln zł. Ponadto za nieco ponad 1 mln zł wykonano rektyfikację, czyli prostowanie budynku. Ze względu na odmowę zawarcia ugody w tej sprawie, wystąpiliśmy do sądu o zwrot kosztów przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń – tłumaczy wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

Do końca tego roku powstanie jeszcze 7 mieszkań przy ulicach: Janasa 17 i 26, Wolności 18 oraz Bytomskiej 18. W planach jest też modernizacja nieużytkowanej oficyny budynku przy ul. Sienkiewicza 13A.

Projekt został już rozpoczęty w ubiegłym roku, a planowane zakończenie nastąpi latem tego roku. W ramach przedsięwzięcia powstanie 7 mieszkań.

Kolejna inwestycja to przebudowa i modernizacja wykwaterowanego budynku mieszkalnego przy ul. Bankowej 36. To zadanie planowane jest na lata 2024 – 2025, a w jego ramach powstanie 7 mieszkań. Także na najbliższe 2 lata planowane jest utworzenie 2 mieszkań poprzez adaptację pomieszczeń przy ul. Bankowej 36A.

Warto też wspomnieć, że jest szansa na powstanie 15 mieszkań komunalnych w Wirku.
– Mamy już gotową dokumentację projektową na przebudowę budynku byłej biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 18 i na początku tego miesiąca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę – informuje prezydent Pierończyk.. – Szacujemy, że koszt tej inwestycji może wynieść ponad 6,2 mln zł. To spora kwota, dlatego szukamy możliwości jej pokrycia ze środków zewnętrznych. Dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretnym terminie realizacji inwestycji, ale chcemy być już do tego dobrze przygotowani.

Projekt zakłada rozbiórkę istniejącego budynku, ale z pozostawieniem zabytkowej ściany frontowej, a następnie dobudowanie nowej 4-kondygnacyjnej części budynku z 15 mieszkaniami komunalnymi. Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie podwórza elementami małej architektury, a także budowa, w sąsiedztwie, parkingu dla 15 samochodów osobowych dla mieszkańców budynku, w tym 2 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

2 mieszkania mają być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada, że lokale będą dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką. Minimalna powierzchnia mieszkań to 45 m². Mieszkania parterowe będą posiadały ogródki, a każde z mieszkań położonych na 1, 2 lub 3 piętrze – balkon.

Na początku roku zakończyła się budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej. W ramach przedsięwzięcia powstały dwa budynki mieszczące łącznie 52 mieszkania.

Wykonano też podziemne garaże i przestrzeń rekreacyjną. Koszt inwestycji to blisko 21,3 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodzi z bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Dodatkowo przeszło milion zł pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a resztę środków zabezpieczono w budżecie miasta.

Miasto w swoim dysponuje 7027 mieszkaniami (stan na koniec ub. roku). Obecnie w Rudzie Śląskiej na swoje „M” oczekuje 907 rodzin.

***

Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:

In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za UMRŚl. Fot. również.