Poznaliśmy najlepszych graczy na świecie.

Poznaliśmy najlepszych graczy na świecie.

12 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

Rywalizacja w katowickim Spodku i MCK zakończona. Poznaliśmy najlepszych graczy na świecie. W ciągu tych dni aż 65 tys. odwiedziło Spodek i MCK.

***

Zakończyły się rozgrywki Intel® Extreme Masters Katowice 2024 – poznaliśmy najlepszych graczy na świecie

Team Spirit zwyciężyli z FaZe Clan z wynikiem 3:0, jednocześnie zdobywając upragnione trofeum oraz 400 000 USD z puli nagród wynoszącej 1 000 000 USD.

Finałowy weekend Intel® Extreme Masters (IEM) Katowice 2024, w którym poznaliśmy zwycięską drużyną Counter-Strike oraz najlepszego gracza StarCraft II, dobiegł końca. Tegoroczna edycja była najszybciej wyprzedaną w historii wydarzenia – to pierwszy raz od 8 lat, gdy polska drużyna dotarła do Fazy Play-off i rywalizowała na głównej scenie katowickiego Spodka.

Poza wyprzedanymi trybunami, starcia w Counter-Strike 2 oglądało 972 119 widzów w szczytowym momencie transmisji. Na miejscu, przez cały czas trwania wydarzenia Spodek, audytorium, w którym odbywał się turniej StarCraft II, oraz strefę IEM Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odwiedziło ponad 65 000 uczestników.

Polska reprezentacja

Już ogłoszenie drużyn zakwalifikowanych do IEM Katowice 2024 spowodowało ogromne poruszenie wśród polskich kibiców – pierwszy raz od dawna w turnieju miało wystąpić aż kilkunastu Polaków. Mało tego, na liście znaleźli się czterej członkowie słynnej Złotej Piątki – Filip “NEO” Kubski, Wiktor “TaZ” Wojtas, Jakub “kuben” Gurczyński oraz Janusz “Snax” Pogorzelski. Oprócz tego, do drużyny Dychy, ENCE, dołączyło trzech rodzimych zawodników, wcześniej grających pod banderą 9INE. Fani zobaczyli ogromną szansę na powrót do czasów polskiej świetności esportowej.

Droga do finału

Faza play-in nie pogrążyła nadziei na polskie zwycięstwo – do Fazy Grupowej przeszło nie tylko ENCE pod okiem kubena, ale również trenowany przez NEO FaZe Clan, G2 Esports, podopieczni TaZa oraz MOUZ z Kamilem “siuhym” Szkaradkiem w roli kapitana. Widzowie na trybunach mogli więc po raz pierwszy od 8 lat kibicować na żywo tak dużej lokalnej reprezentacji.

Faza Play-off rozpoczęła się 9 lutego meczem obrońców tytułu, G2 Esports oraz zwycięzcami IEM Katowice 2022, FaZe Clan. Drużyna pod wodzą NEO rozprawiła się z G2 z wynikiem 2:0 oraz zapewnionym miejscem w półfinałach. Drugi mecz ćwierćfinałowy wyeliminował z gry ENCE, którzy pomimo zaciekłej walki i ogromnego dopingu z trybun przegrali przeciwko Team Falcons. W półfinałach, 10 lutego, z rywalizacją na scenie pożegnały się zespoły MOUZ oraz Team Falcons pokonani kolejno przez FaZe Clan i Team Spirit. Ostateczne starcie o mistrzostwo wciąż pozostawiało polskim fanom cień nadziei na zwycięstwo ekipy NEO.

Wielki Finał

Po ceremonii otwarcia, podczas której trofeum na scenę wniósł prezydent Katowic, Marcin Krupa, przyszła pora na rozstrzygnięcie całego turnieju. Chociaż walka na pierwszych dwóch mapach była bardzo wyrównana, punkty powędrowały do Team Spirit. Trzecia mapa nie przyniosła pomyślnych zmian dla FaZe Clan – ich przeciwnicy od razu przejęli kontrolę i przez pierwszą połowę oddali jedynie jedną rundę.Chociaż w drugiej połowie ekipa NEO próbowała się odbić i zyskała dwa kolejne punkty, ostatecznie przegrali. Tym samym to właśnie Team Spirit zwyciężyli IEM Katowice 2023 z wynikiem 3:0, sięgnęli po trofeum i zabiorą do domu udział w puli nagród wynoszącej 1 000 000 dolarów.

Dmitriy “sh1ro” Sokolov, ze zwycięskiego składu Team Spirit, skomentował wygraną następująco:

“Jestem bardzo bardzo szczęśliwy. Pokonanie FaZe Clan z wynikiem 3:0 jest dla mnie ogromnym osiągnięciem”.

Danil “donk” Kryshkovets, najmłodszy członek Team Spirit, chwalony zarówno przez swoich kolegów z zespołu jak i społeczność esportową, za swoje niezwykłe wyniki podczas turnieju został wyróżniony tytułem EPT DHL MVP.

StarCraft II

W dniach 8-11 lutego dwudziestu czterech zawodników walczyło w czterech grupach o awans do Fazy Play-off, która rozegrała się w niedzielę i wyłoniła ostatecznego zwycięzcę turnieju.

W finałowym starciu Joona “Serral” Sotala, reprezentujący Finlandię zmierzył się z koreańskim zawodnikiem, Cho “Maru” Seong-ju. Serral, który do finałów nie oddał żadnej gry poza jedną, nie okazał żadnej litości dla Koreańczyka i zwyciężył w turnieju z wynikiem 4:0, jednocześnie zdobywając puchar i zabierając do domu 150 000 dolarów z puli nagród wynoszącej 500 000 dolarów.

Tym samym dwunasta edycja legendarnego turnieju Intel® Extreme Masters Katowice dobiega końca. Bohaterowie zostali ukoronowani, a wrota Hall of Heroes zamknęły się do czasu kolejnej edycji wydarzenia. Kolejnym turniejem cyklu ESL Pro Tour dla Counter-Strike będzie 47 Sezon ESL Challenger League, który rozpocznie się 13 lutego oraz IEM Chengdu 2024 w dniach 8-14 kwietnia.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie ESL Pro Tour, kanałach social media ESL CS (X, Instagram, Facebook) oraz na witrynie ESL FACEIT Group.

***

Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:

In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za mat. org. Fot. Helena-Kristiansson.