Obiecywali niesłychane zyski – byle tylko powierzyć im pieniądze.

Obiecywali niesłychane zyski – byle tylko powierzyć im pieniądze.

7 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

Ale to nie był złoty interes dla osób, które im zawierzyły. Oszuści – za przekazane im pieniądze – opływali w luksusie, lecz zobowiązań nie płacili. Mimo to „karuzela” kręciła się dalej a część oszukanych może nadal nie wiedzieć, że padła ofiarą przestępstwa.

***

Będzińscy mundurowi zatrzymali 4 osoby w wieku od 20 do 47 lat, którzy zorganizowali „karuzelę finansową”. Na końcu tekstu komunikat policji adresowany do tych wszystkich, którzy mogą być ofiarami oszustów.

Przestępcy wyłudzali pieniądze głównie od ludzi z terenu województwa śląskiego. Straty poniesione przez oszukanych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Grupą kierowała 46-letnia mieszkanka Sosnowca. Najbliższe miesiące spędzi ona w areszcie. Sprawa cały czas jest rozwojowa.

II

Policjanci z będzińskiej komendy od blisko roku pracowali nad sprawą wyłudzeń finansowych. Ich praca doprowadziła do rozpracowania grupy przestępczej, którą jak się później okazało, kierowała 46-letnia kobieta, reklamująca swoje usługi jako doradca finansowy.

Sprawa ta swój początek miała już w 2019 roku. Mechanizm postępowania członków grupy zakładał zaciąganie od pokrzywdzonych wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych.

Były one zaciągane pod pozorem inwestowania zebranych środków w różne przedsięwzięcia biznesowe. Pokrzywdzonym składano obietnice szybkiego i dużego zysku.

III

W rzeczywistości jednak wpłacone pieniądze stawały się przedmiotem licznych transakcji, mających za zadanie utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia oraz uniemożliwienie ich odzyskania. Członkowie grupy wyłudzone w ten sposób środki finansowe przeznaczali za zakup dóbr luksusowych – na własne potrzeby.

Zatrzymano w sumie 4 osoby, podejrzane o udział w tym procederze. W zatrzymaniu uczestniczyło kilkudziesięciu policjantów a także funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz strażników Zakładu Karnego w Wojkowicach z psami tropiącymi.

IV

Akcja prowadzona była w 7 miejscach na obszarze województwa śląskiego. Efektem było zabezpieczenie m.in. gotówki, luksusowych samochodów, urządzeń elektronicznych oraz narkotyków.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu podejrzani usłyszeli łącznie 20 zarzutów. Wysokość strat jest cały czas ustalana i może sięgać nawet kilkudziesięciu milinów złotych.

Na wniosek prokuratora wobec 46-latki Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte policyjnym dozorem, zakazem kontaktowania się oraz zakazem opuszczania kraju.

Wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe. Podejrzanym grozi nawet 15 lat więzienia.

V

Informacja dla pokrzywdzonych

Dotychczas w sprawie zidentyfikowano kilkunastu pokrzywdzonych. Z informacji posiadanych przez prokuraturę i policję wynika, że takich osób może być znacznie więcej. Dlatego wszyscy poszkodowani w związku z przestępczym procederem, którzy dotąd nie zgłosili faktu popełnienia na ich szkodę przestępstwa, proszeni są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu lub Komendą Powiatową Policji w Będzinie.

***

Polecamy:

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***