Buki z Lasu Murckowskiego pod szczególną ochroną.

Buki z Lasu Murckowskiego pod szczególną ochroną.

12 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

A miał je spotkać los tysięcy innych drzew polskich.

***

Dziś w Katowicach przedstawiony zostanie pakiet ochronny dla buków z Lasu Murckowskiego (aktualizacja na końcu artykułu). Zaprezentują go Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic oraz Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Udało się je uratować, choć w 2021 r. wydano na nie wyrok. To samo nadleśnictwo wówczas tłumaczyło, że wycinka odbyć się ma dla dobra przyrody:

Wedle leśników wyciętych miało być trochę ponad 20 starych, dorodnych buków. To konieczność, gdyż są one stare i mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

Oprócz tego pod topór miało pójść również ponad 100 mniejszych drzew. Czyli około 14 proc. wszystkich drzew rosnących w tamtym rejonie.

Wtedy to społecznicy z Katowic wydali w tej sprawie petycję. Tylko w ciągu jednego roku wycięte miały być buki rosnące w Lasach Murckowskich na obszarze około 10 ha.

Sama wycinka miała mieć powierzchnię 2 ha. Wśród planowanych do ścięcia buków niektóre miały 150-180 lat i wymiary „pomnikowe”.

W Katowicach zapanowało powszechne oburzenie. Czy na wyrost – jak przekonywali leśnicy?

Każdy kto w czasach rządów „dobrej zmiany” (czyli PiS i koalicjantów) przejeżdżał przez polskie lasy, nie mógł nie dostrzec przerażającej wręcz skali wyrębu drzew. Do karczowania lasów dochodziło wszędzie – nawet w wyjątkowej na skalę światową puszczy, czy nawet w naszych pięknych Beskidach.

Co stałoby się z bukami z Lasu Murckowskiego? Czy spotkałby je ten sam los, co drzewa z lasów panewnickich? (na zdjęciu u góry i na zdjęciach pod artykułem).

Na szczęście tego się nie dowiedzieliśmy. Najpierw opór społeczny, a następnie prezydenta Katowic i radnych doprowadziły do zmiany planów wobec Lasu Murckowskiego.

Prezydent Marcin Krupa zwrócił się do nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice, by zamiast ścinać pomnikowe buki, tam gdzie rosną, stworzyć Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.

Zaś radni debatowali nad apelem do Nadleśnictwa Katowice, by to oszczędziło buki i odstąpiło od wycinki. Nadleśnictwo się wycofało z planów tej wycinki i ostatecznie poparło pomysł objęcia pięknych drzew ochroną.

22 lipca 2021 r. radni przegłosowali stosowną uchwałę. 13 hektarów Lasu Murckowskiego zostało Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym „Las Murckowski-Buczyna”.

Dziś poznamy kolejne decyzje. A przy okazji przypomnieć chcemy, że w Katowicach (i w okolicznych miastach) są inne obszary leśne, o które również powinniśmy dbać.

Kolejne zdjęcia z lasów panewnickich (2019 r.) poniżej, pod blokiem inf. Tam również aktualizacja – ciąg dalszy tematu.

***

Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:

In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Aktualizacja – ciąg dalszy tematu:

Ratunek dla Lasu Murckowskiego – kontynuacja tematu, który do czerwoności rozgrzał mieszkańców Katowic.