Alarm bombowy na katowickim dworcu PKP.

Alarm bombowy na katowickim dworcu PKP.

23 lutego 2024 Wyłączono przez administrator

Tym razem sprawca nie uniknie kary, która może być bardzo surowa.

***

Katowiccy policjanci zatrzymali 20-latka, który telefonicznie powiadomił służby o podłożenie materiału wybuchowego na usytuowanym w centrum miasta katowickim dworcu kolejowym. Obiekt został ewakuowany, a ruch pociągów wstrzymany.

Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że alarm był fałszywy. Sprawcę alarmu udało się namierzyć – grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Wczoraj (22 lutego) kilka minut przed 8.00 na telefon alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że na katowickim dworcu PKP jest podłożona bomba. Podjęto jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję. O ewakuacji pasażerów, zamknięciu dworca kolejowego i wstrzymania ruchu pociągów.

Cały dworzec przeczesano. W akcji uczestniczyli m.in. policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego i przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Ruch pociągów został wstrzymany na ponad 2 godziny. Policjanci bardzo skrupulatnie sprawdzili cały dworzec kolejowy i perony.

Okazało się, że informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego była fałszywa. Czynności na katowickim dworcu kolejowym zostały wtedy zakończone, a ruch pociągów przywrócony.

Policjanci równocześnie cały czas pracowali nad tym, aby ustalić tożsamość zgłaszającego i go zatrzymać. Mężczyzna szybko został zatrzymany przez policjantów z referatu ogniwa interwencyjnego katowickiej komendy.

Okazał się nim czasowo przebywający na terenie Katowic 20-letni mieszkaniec Torunia. Policjanci zabezpieczyli jego telefon komórkowy.

Zgodnie z kodeksem karnym: „kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze nawet do 8 lat więzienia”.

Oprócz kary więzienia autorowi fałszywego alarmu bombowego grożą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Możliwe, że będzie musiał ponieść koszt akcji a także pokryć straty wynikające z przerwy w ruchu pociągów i inne – z tym związane.

Poniżej, pod blokiem inf., zdjęcia autora alarmu bombowego.

***

***

Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:

In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Fot. policja.