Od dziś pociągi kursują w kierunku lotniska w Pyrzowicach.

Od dziś pociągi kursują w kierunku lotniska w Pyrzowicach.

10 grudnia 2023 Wyłączono przez administrator

To wielkie, historyczne wydarzenie.

***

Pierwsi pasażerowie już dziś mogą pojechać pociągiem w kierunku Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pociągi Kolei Śląskich już tam jeżdżą.

Od 4 grudnia trwały tak zwane jazdy testowe. Chodziło o to, by poznać nową trasę. Od dziś jest regularne połączenie.

To wielkie, wręcz historyczne wydarzenie, zgodnie twierdzą marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Tego samego zdania jest również Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego lotniskiem. Jak podkreśla, kolej może być przysłowiowym kołem zamachowym dla pyrzowickiego portu lotniczego. Bez linii kolejowej lotnisko pasażerskie może zapomnieć o wielkich ambicjach. A przecież już teraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice plasuje się w czołówce regionalnych lotnisk pasażerskich w Polsce. Za sprawą połączenia kolejowego jego rola może być jeszcze znaczniejsza.

Cd. poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

*** *** ***

W pierwszym etapie pociągi Kolei Śląskich kursować będą do Pyrzowic z Częstochowy oraz Tarnowskich Gór. I warto tu podkreślić, że ich docelowym przystankiem nie będzie ten w Pyrzowicach, gdyż pociągi Kolei Śląskich już jeżdżą pomiędzy Częstochową a Tarnowskimi Górami.

Zaś Pyrzowice są jednym z przystanków na ich trasie, podobnie jak na przykład Zawiercie. Tym samym mieszkańcy województwa śląskiego zyskali nowy szlak kolejowy, obsługiwany przez regionalnego przewoźnika. Zwiększyła się dostępność do kolei, gdyż pociągi Kolei Śląskich dotarły do kolejnych miejscowości.

W drugim etapie pociągi Kolei Śląskich będą woziły pasażerów również pomiędzy pyrzowickim lotniskiem a Katowicami i innymi miejscowościami śląsko-zagłębiowskiej metropolii. Stanie się to wówczas, gdy PKP PLK zakończą modernizację linii kolejowej S8 i przebudowę węzła katowickiego.

Na trasie przebiegającej przez Pyrzowice codziennie kursować ma 10 par pociągów. Połączenia już są uwzględnione w rozkładzie jazdy obowiązującym od 10 grudnia. Pociągi kursować mają średnio co 2,5 godziny, również w nocy.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***