Witamina C na twarz — działanie i efekty stosowania.

Witamina C na twarz — działanie i efekty stosowania.

22 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Witamina C to z pewnością jedna z ważniejszych substancji w kontekście zachowania prawidłowych funkcji organizmu. Okazuje się jednak, że substancja ta może mieć także zbawienny wpływ na skórę twarzy. Wobec tego, jak działa kwas askorbinowy w kosmetykach i jakich efektów można się spodziewać? 

Dlaczego witamina C jest nazywana „witaminą młodości”? 

O szerokim spektrum właściwości witaminy C mówiono od zawsze. Jednak dawniej skupiano się głównie na tym, w jaki sposób wspiera ona walkę organizmu z drobnoustrojami i stymuluje system immunologiczny. Obecnie, witamina C to składniki różnorodnych kosmetyków, które służą do pielęgnacji cery. 

Często można spotkać się z określeniem, że kwas askorbinowy jest „witaminą młodości”. Kosmetyczna witamina C to prawdziwe bogactwo składników aktywnych, które są w stanie odżywić i rozpromienić nawet najbardziej zmęczoną cerę. 

Co więcej, kwas askorbinowy znany jest z tego, że wspiera naturalną produkcję kolagenu, a także przyspiesza jego syntezę. Białko to jest odpowiedzialne za zachowanie gładkiej i jednolitej struktury skóry. Po 25 roku życia jego naturalna produkcja znacznie spada, co jest równoznaczne z rozpoczęciem procesów starzenia. 

Stosowanie witaminy C na twarz może tego typu problemom skutecznie zapobiegać i pozwoli zatrzymać upływający czas, bez odciskania wyraźnego piętna na skórze. 

Jakich efektów można oczekiwać podczas stosowania witaminy C na twarz? 

Wielozadaniowa i efektywna — tak najczęściej charakteryzowana jest witamina C na twarz. Działanie tej substancji było wielokrotnie potwierdzone nie tylko testami klinicznymi, ale także opiniami zadowolonych kobiet. 

Sposób oddziaływania kwasu askorbinowego na cerę jest uzależniony od jej aktualnej kondycji i zaistniałego problemu. Panie ze skórą trądzikową lub z niedoskonałościami mogą się spodziewać: 

  • redukcji widoczności blizn potrądzikowych; 
  • redukcji występowania niedoskonałości; 
  • przyspieszenia gojenia się naskórka; 
  • wyraźnej redukcji stanów zapalnych; 
  • wyrównania kolorytu cery. 

Z kolei witamina C na twarz w przypadku cery z przebarwieniami, pierwszymi zmarszczkami lub szarej i pozbawionej blasku, przyniesie następujące efekty: 

  • rozjaśnienie plam pigmentacyjnych; 
  • wygładzenie struktury cery; 
  • dodanie skórze blasku i witalności. 

Warto także wspomnieć, że regularne stosowanie kwasu askorbinowego na twarz pomaga także uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne. Oznacza to, że panie z cerą naczynkową mogą spodziewać się zmniejszenia zaczerwienienia skóry oraz redukcji widoczności naczynek. 

Jak zadbać o nawilżenie podczas stosowania witamina C na twarz? 

Nie da się ukryć, że kwas askorbinowy ma właściwości wysuszające. Stosowany w nadmiarze lub w nieodpowiednim stężeniu może doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzonego. 

Uczucie ściągnięcia skóry, a także drobne niedoskonałości to tylko niektóre z konsekwencji stosowania witaminy C na twarz, bez dbałości o odpowiednie nawilżenie cery. Właśnie dlatego panie podczas stosowania takiego preparatu, powinny zadbać o wdrożenie do rutynowej pielęgnacji także kosmetyków o silnym działaniu nawilżającym. 

Panie obdarzone cerą wrażliwą powinny rozpocząć od stosowania kosmetyku o możliwie najniższym stężeniu witaminy. Pozwoli to skórze „przyzwyczaić się” do nowego preparatu. Warto także obserwować reakcję skóry i w razie czego zrezygnować z dalszej kuracji. 

Ostrożność należy również zachować w przypadku cery alergicznej. Choć kwas askorbinowy z reguły jest dobrze tolerowany przez skórę, to jednak nie można wykluczyć rozwoju reakcji alergicznej. W przypadku jej pojawienia się trzeba natychmiast zrezygnować ze stosowania witaminy C i zastosować preparaty łagodzące. Ewentualne podrażnienia lub delikatny obrzęk powinny ustąpić po kilku godzinach. 

 

 

 

 

Materiał naszego partnera.