Toaleta to nie śmietnik. Niby każdy to wie, ale…

Toaleta to nie śmietnik. Niby każdy to wie, ale…

21 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Przeraża i zadziwia to, co trafia do muszel klozetowych w katowickich mieszkaniach.

***

Rocznie do rozległej, 800-kilometrowej sieci kanalizacyjnej w Katowicach trafia aż 450 ton śmieci. Często zatykają one rury odpływowe a potem dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji.

Pracownicy Katowickich Wodociągów co roku otrzymują ponad 700 zgłoszeń o awariach, które de facto nie są awariami. Większości można było uniknąć.

Zatkane rury to nie jedyny problem. Resztki jedzenia stwarzają atrakcyjne warunki dla gryzoni.

Ale wracając do „katastrof”. Tłuszcze, zachowujące się podobnie do cholesterolu w żyłach, mogą powodować zatory w rurach. Włosy, nici dentystyczne, koci żwirek czy środki higieny to kolejne czynniki utrudniające pracę sieci kanalizacyjnej.

Cd. poniżej

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

*** *** ***

W kanalizacji można znaleźć takie rzeczy jak: oleje czy smary, tworzące zagrożenie i osadzające się na rurach tworząc czopy.

Ekipy przetykające rury, znajdują w nich również przedmioty, które nigdy nie powinny znaleźć się w toalecie, gdyż powodują zatory oraz problemy z oczyszczaniem ścieków: waciki, patyczki do uszu, materiały higieniczne, torby foliowe, gumy do żucia, korki, leki, chemikalia, niedopałki papierosów, włosy czy chusteczki nawilżane.

Katowickie Wodociągi apelują o rozsądek. Prowadzą kampanię edukacyjną pod nazwą „Toaleta to nie śmietnik”

Więcej na ten temat poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

„Toaleta to nie śmietnik” – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami
19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji Katowickie Wodociągi przypominają o kampanii edukacyjnej pod hasłem „Toaleta to nie śmietnik”, której inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania katowickiej sieci kanalizacyjnej oraz edukację społeczeństwa na temat właściwego gospodarowania odpadami.
Rocznie do rozległej, 800-kilometrowej sieci kanalizacyjnej w Katowicach trafia aż 450 ton śmieci. Codziennie do tej sieci trafia 35 mln litrów ścieków, kierowanych następnie do czterech oczyszczalni. Rocznie pracownicy otrzymują ponad 700 zgłoszeń dotyczących awarii, przeważnie spowodowanych wrzucaniem do toalety nieodpowiednich odpadów. Pracownicy Katowickich Wodociągów podkreślają, że wiele z tych awarii można by łatwo uniknąć, poprzez świadome korzystanie z toalety.
– Kluczowym punktem kampanii jest przypomnienie, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Resztki jedzenia czy inne produkty spożywcze wrzucane do kanalizacji, stają się nie tylko pożywieniem dla gryzoni, ale również sprzyjają rozwojowi bakterii. Światowy Dzień Toalet stanowi doskonałą okazję do przypomnienia o wpływie każdego z nas na środowisko. – wskazuje Stanisław Krusz, Prezes Katowickich Wodociągów.
W ramach kampanii informacyjnej, Katowickie Wodociągi przedstawiają skutki nieprawidłowego użytkowania toalety. Resztki jedzenia stwarzają atrakcyjne warunki dla gryzoni, a tłuszcze, zachowujące się podobnie do cholesterolu w żyłach, mogą powodować zatory w rurach. Włosy, nici dentystyczne, koci żwirek czy środki higieny to kolejne czynniki utrudniające pracę sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo w kanalizacji można znaleźć takie rzeczy jak: oleje czy smary, tworzące zagrożenie i osadzające się na rurach tworząc czopy. Zadziwiające są również zgłoszenia o znalezieniu przedmiotów, które nigdy nie powinny znaleźć się w toalecie powodując zatory oraz problemy z oczyszczaniem ścieków: waciki, patyczki do uszu, materiały higieniczne, torby foliowe, gumy do żucia, korki, leki, chemikalia, niedopałki papierosów, włosy czy chusteczki nawilżane.
Eksperci podkreślają, że dzięki prowadzonym kampaniom i rosnącej świadomości społecznej można uniknąć wielu problemów z zatkanymi rurami. Aktualna inicjatywa Katowickich Wodociągów jest kontynuacją działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, w ramach akcji „Toaleta to nie śmietnik” zainicjowanej przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, do którego również należą Katowickie Wodociągi.
Katowickie Wodociągi zachęcają mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kampanii, angażując się w działania edukacyjne i dzieląc się informacjami na temat właściwego korzystania z toalety. Celem jest wspólna troska o środowisko i poprawa efektywności systemu kanalizacyjnego. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z akcją na stronie kampanii: https://toaletatoniesmietnik.pl i do świadomego korzystania z toalet.

Za WKS UM Katowice.