Pierwszy taki w Polsce – od poniedziałku parkowanie za darmo.

Pierwszy taki w Polsce – od poniedziałku parkowanie za darmo.

11 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Pierwszy taki w Polsce. Od poniedziałku każdy będzie mógł tam parkować za darmo, co w śródmieściu Katowic jest rzeczą wyjątkową.

***

Zakończyła się budowa wież automatycznego parkingu w centrum Katowic (poniżej film). Zakończyły się również pierwsze testy.

Teraz czas na to, by z wieżami automatycznego parkingu zaznajomili się ci, którzy muszą pozostawić samochód w śródmieściu Katowic.

Świadomie używamy sformułowania „muszą”. Parkowanie w centrum stolicy woj. śląskiego zawsze było problemem a ostatnio stało się udręką.

Nowe przepisy (parkowanie nie bliżej niż 10 m od przejścia dla pieszych) sprawiły, że szereg miejsc parkingowych przestało istnieć. Aby kierowcy nie łamali nowych regulacji prawnych dawne zatoczki i miejsca parkingowe w wielu miejscach zostały odgrodzone od jezdni słupkami.

Cd. poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

Wracając do wież nowego parkingu. Od najbliższego poniedziałku każdy będzie mógł z nich skorzystać nieodpłatnie. Ten stan rzeczy będzie obowiązywał do 30 listopada. Później trzeba będzie zapłacić.

Poniżej film o tej wyjątkowej budowli. Jest to pierwszy w Polsce parking automatyczny – wieżowy – będący inwestycją publiczną.

Znajduje się na ul. Tylnej Mariackiej, czyli w ścisłym śródmieściu Katowic, gdzie o miejsce do parkowania jeszcze trudniej niż w innych rejonach śródmieścia.

Składa się on z dwóch zespołów maszyn, które wykorzystują inteligentny system rotacyjny i przechowują pojazdy na przeznaczonych do tego platformach.

Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów.

Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach można zaparkować łącznie 240 pojazdów.

Jest to efektywne wykorzystanie przestrzeni, ponieważ maszyny zajmują tyle powierzchni, ile około 40 miejsc parkingowych o standardowych wymiarach.

Poniżej film.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Film: „Wieże, windy i automaty – niezwykły parking w Katowicach”.

Poniżej link – aby otworzyć przytrzymaj na nim palec.

youtu.be/NM9hP9eHKz8