Nowe szaty Opery Śląskiej.

Nowe szaty Opery Śląskiej.

13 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

To prawdziwa perła – teraz jeszcze piękniejsza.

***

Po wielkim remoncie uroczyście otwarto scenę Opery Śląskiej. To jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce.

– To dla nas wyjątkowy dzień, historyczna chwila. Finał ostatniego aktu wielkiej przebudowy sceny Opery Śląskiej. Serce naszego teatru wzbogaciło się dzięki temu w nowoczesne rozwiązania – mówił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Przypomnijmy, że remont gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się w styczniu 2022 roku. Przebudowano scenę i zascenie, tak by spełniały najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiono możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów.

Cd. poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Wyposażona jest w mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji – to jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce.
Elementy poprzedniej sceny zostały odrestaurowane, a ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, będą prezentowane gościom gmachu.

Zastosowano także tzw. wirtualną akustykę, na którą składają się 64 głośniki. Zbudowano nowe fragmenty budynku, które powiększą jego powierzchnię użytkową oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy.

Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między budynkami powstał nowy w konstrukcji żelbetowo-murowej.

Wzmocniono fundamenty za pomocą mikropali betonowych. W kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe stanowiące podstawę podłogi orkiestrionu oraz sceny.

Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym.

Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za UMWŚ. Fot. P. Pyrlik