Miłośnicy gór spotkają się w Rudzie Śląskiej.

Miłośnicy gór spotkają się w Rudzie Śląskiej.

16 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Pokazy filmowe, prelekcje, wystawa fotografii.

***

Pokazy filmowe, prelekcje poświęcone różnym formom aktywności górskiej, wernisaż fotograficzny, a także wiele innych atrakcji czeka na uczestników tegorocznych Spotkań Górskich „Lawiny”, którzy już po raz 17. spotkają się w Rudzie Śląskiej.

Wydarzenie odbędzie się w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty. Impreza potrwa 3 dni – od 17 do 19 listopada. Wstęp wolny.

– „Lawinami” chcemy zarażać miłością do gór i górskich wędrówek, inspirować naszą publiczność do odkrywania własnych ścieżek w górach, a jednocześnie zwracać dużą uwagę na aspekt bezpieczeństwa – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem „Lawin”.

Cd. poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

– Festiwal ten od pierwszej edycji cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak od tego czasu wiele się zmieniło, pojawili się nowi ludzie, sama impreza znacznie się rozrosła, ale atmosfera dalej jest bardzo kameralna – dodaje.

– Nasz festiwal od samego początku połączył pasjonatów gór, którzy zawsze pod koniec roku kalendarzowego chcą spotykać się, by powspominać miniony sezon – mówi Mateusz Włoczka, dyrektor programowy festiwalu. – Przy okazji uczestnicy „Lawin” mogą podziwiać też piękne zdjęcia i ciekawe filmy poświęcone tematyce górskiej, posłuchać zaproszonych gości i po prostu spędzić czas wolny w miłej atmosferze. „Lawiny” od samego początku mają charakter zupełnie niekomercyjny i podobnie będzie teraz. Biletów nie ma, obowiązuje wstęp wolny. W festiwalu może uczestniczyć każdy, kto ma na to ochotę – dodaje.

Tegoroczna edycja Spotkań Górskich „Lawiny” rozpocznie się w najbliższy piątek (17.11). Imprezę od samego początku organizuje Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

O godz. 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny 2023”, a zaraz po nim (godz. 18.45) nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu. Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowany został pokaz filmu „An Accidental Life”, który opowiada o wspinaczce Quinn Brett, która u szczytu sportowej kariery przeżyła jeden z najbardziej traumatycznych wypadków w dziejach wspinania.

Festiwalowa sobota rozpocznie się o godz. 16.00. Jako pierwszy (o godz. 16.15) wyświetlony zostanie film „Droga” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza. Dokument poświęcony jest postaci Macieja Dobrzańskiego.

Ten czarno–biały obraz ukazuje magię wspinania oraz znaczenie tego sportu dla jednostki i sposób, w jaki kształtuje osobowość i nadaje sens życiu. Kolejny obraz to „Transcendence” (godz. 16.30), opowiadający o powrocie Adriena do sprawności fizycznej i wchodzenia do czołówki wspinaczy z niepełnosprawnościami.

Z kolei o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na prezentację książki „Patagonia – mityczna kraina na końcu świata” autorstwa Wojciecha Lewandowskiego, a o godz. 18.15 Agnieszka Wiernik wystąpi z prezentacją „Medycyna, wysokość i pasja: Opowieść o pracy lekarza w Himalajach i praktyczne porady jak nieść pomoc na dachach świata”.

O godz. 19.30 miłośnicy gór zapoznają się z filmem „Doo Sar: A Karakoram Ski Expedition Film”. To dokument z wyprawy Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego do Karakorum, który ukazuje próbę wspinaczki i zjazdu na nartach z dwóch szczytów Yawash Sar II i Laila Peak (ponad 6000 m n.p.m).

O 20.30 będzie można spotkać się z Oswaldem Rodrigo Pereirą, który w maju wszedł wraz z Bartkiem Ziemskim na ośmiotysięcznik Dhaulagiri, a ponadto Bartkowi udało się zjechać ze szczytu do bazy bez odpinania nart. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu odbędzie się After Party w Druid Pub.

W niedzielę (19.11), o godz. 16.00, o tajnikach wypraw eksploracyjno–jaskiniowych i podróżach przez góry oraz kontynenty opowiedzą przedstawiciele klubu RKG Nocek. Natomiast o godz. 17.30 odbędzie się pokaz filmu „Kohut”.

Opowiada on o życiu badacza przyrody, pokazuje Tatry od nieznanej strony. To opowieść o pasji i poznawaniu natury, ale także o cietrzewiu. Po filmie (o godz. 18.15) uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać się z jednym z reżyserów filmu, Michałem Adamowiczem.

Z kolei o godz. 19.00 nastąpi ogłoszenie laureata nagrody publiczności w konkursie fotograficznym, a na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się spotkanie z Michałem Kochańczykiem – polskim taternikiem, alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, publicystą, fotografem, filmowcem, realizatorem programów telewizyjnych i wykładowcą akademickim.

Poniżej plakat z programem.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za UMRŚ. Fot. Pixabay