Ku pamięci Kamilka.

Ku pamięci Kamilka.

18 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

Pamiętacie małego Kamilka, którego los wstrząsnął całą Polską? To również dla niego zostanie włączona iluminacja Stadionu Śląskiego, Zagłębiowskiej Mediateki i Pałacu Kultury Zagłębia.

***

W Jaśle rodzice znęcali się nad czteromiesięczna córką – dziewczynka miała połamane kończyny, w stanie bardzo ciężkim trafiła do szpitala. Kamil z Częstochowy został pobity i poparzony w swoim domu. Zmarł po miesiącu w szpitalu. W Chorzowie grupa nastolatków znęcała się nad 9-letnim chłopcem ze spektrum autyzmu. W Michałowicach 17-latek brutalnie pobił 12-latka.

Przemoc niszczy dzieciństwo. Co zrobisz kiedy się dowiesz? Nowa kampania „REAGUJ” o reagowaniu na przemoc wobec dzieci.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy ze Stowarzyszeniem Moc Wsparcia startuje z nową kampanią społeczną, której głównym celem jest zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone.

Badania wskazują, że jedno na troje dzieci doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. Co siódme dziecko doświadczyło wykorzystywania seksualnego. Spośród nastolatków ponad połowa doświadczyła w swoim życiu przemocy rówieśniczej. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym czasie we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszenie Moc Wsparcia na terenie województwa śląskiego realizuje kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, której celem jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy osoby podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.

Cd. poniżej

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

*** *** ***

Akcja podświetlania i „czerwony post”
19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – z inicjatywy Stowarzyszenia Moc Wsparcia wybrane obiekty infrastruktury na terenie województwa zostaną podświetlone na czerwono. Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski.

– Akcja podświetlenia obiektów to symboliczny manifest wyrażający sprzeciw wobec krzywdzeniu dzieci. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę reagowania w sytuacji, w której dziecko potrzebuje pomocy – mówi Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia.

Oprócz podświetlenia obiektów, 19 listopada o godzinie 18:00 organizatorzy Kampanii będą zachęcać mieszkańców województwa do udostępnienia „czerwonego posta” na swoich kanałach na social mediach. Grafika będzie dostępna do pobrania na stronie www.moc-dziecka.pl/reaguj

– Czerwony post, to pewnego rodzaju prowokacja. Próba zatrzymania uwagi odbiorcy na bardzo istotnym problemie społecznym i jednoczesnego zaangażowania jak największej liczby osób. To możliwość wyrażenia swojej niezgody na krzywdzenie dzieci. Oczywiście mamy świadomość, że to nie rozwiąże problemu, jednak może stanowić przyczynek do szerokiego komentowania, a tym samym być wstępem do zmiany myślenia i wzrostu zaangażowania – dodaje Drdzeń.

W kampanię jako regionalny partner włączyli się: Śląski Urząd Marszałkowski, miasta Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza.

– Podejmowanie działań na rzecz mobilizacji i edukacji społecznej w zakresie ochrony dzieci przed przemocą jest dla nas bardzo ważnym zagadnieniem. Z radością włączyliśmy się w kampanię, chcemy wspólnie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. W ramach tej akcji w naszym mieście na czerwono zaświeci się Mediateka jako znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych – mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydenta Miasta Sosnowca.

– Dla nas ochrona dzieci plasuje się wysoko w priorytetach działań, dlatego nadajemy ton polityce społecznej w tym obszarze na terenie województwa. Promowanie postawy reagowania na sytuację krzywdzenia dzieci jest bardzo ważne. Każda reakcja, przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na lepszą przyszłość. Reagując możesz chronić zdrowie, a nawet życie dziecka – mówi Anna Jedynak-Rykała, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Na terenie województwa podświetlone zostaną następujące obiekty (19.11. o godzinie 18.00): Stadion Śląski, Zagłębiowska Mediateka, Pałac Kultury w Dąbrowie Górniczej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. mat. pras. UMS