Ciągle poszukujemy ponad 178 mln zł, które wypłacił NFZ w Katowicach.

Ciągle poszukujemy ponad 178 mln zł, które wypłacił NFZ w Katowicach.

3 listopada 2023 Wyłączono przez administrator

W tym celu udaliśmy się do Gliwic, gdzie dziś w tamtejszym magistracie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca przejęcia szpitala Vito-Med przez miasto (a ściślej przez szpital miejski).

Szpital Vito-Med też kiedyś był szpitalem publicznym. Później stał się spółką pracowniczą, a przez ostatnie lata funkcjonował jako część dużej grupy kapitałowej – spółka należąca do innej spółki – notowanej na giełdzie.

W czasie pandemii w Vito-Medzie uruchomione zostało laboratorium COVID-19. Zajmowaliśmy się nim już w przeszłości.

Jak ustaliliśmy NFZ w Katowicach wypłacił Vito-Medowi ponad 178 mln zł za badanie wymazów. Podczas dzisiejszej konferencji chcieliśmy się dowiedzieć, co stało się z tymi pieniędzmi. Vito-Med miał być ostatnio w trudnej kondycji finansowej – co powinno dziwić w sytuacji, gdyby te pieniądze były na jego koncie.

Podczas konferencji prasowej ani prezydent Gliwic ani obecny prezes Vito-Medu nie potrafili powiedzieć, co się z tymi pieniędzmi stało.

Dowiedzieliśmy się, że Vito-Med w ostatnim czasie notował straty. Dowiedzieliśmy się też, że do szpitala Vito-Medu najpewniej trzeba będzie dopłacać.

Przejęcie szpitala od prywatnej spółki, prezydent Gliwic tłumaczy tym, że w szpitalu tym funkcjonuje oddział udarowy i oddział neurologiczny, które są ważne dla społeczności Gliwic. Obawiano się, że prywatna spółka oddziały te może zlikwidować uznając, że ich prowadzenie nie przynosi zysku.

W tej sytuacji wspomniane 178 mln zł byłoby arcyważnym zastrzykiem pieniędzy dla szpitala. Podążamy tropem tych pieniędzy.

W najbliższym czasie mamy zamiar rozmawiać z prezesem szpitala miejskiego, jako osobą odpowiedzialną od 1 listopada również za szpital Vito-Medu. Prośba o rozmowę została przyjęta, więc temat będziemy kontynuować.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***