Trwa X Katowicki Festiwal Szachowy.

Trwa X Katowicki Festiwal Szachowy.

8 września 2023 Wyłączono przez administrator

Jego gwiazdą jest dwukrotny mistrz Europy, czeski arcymistrz David Navara.

***

To prawdziwe święto królewskiej gry, a Katowice na trzy dni stały się stolicą polskich szachów. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym 8, 9 i 10 września odbywa się X Katowicki Festiwal Szachowy. Jego gwiazdą – jak wspomnieliśmy – jest dwukrotny mistrz Europy, czeski arcymistrz David Navara.

– Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcam całe rodziny do skorzystania z okazji i przekonania się jak świat szachów wygląda z bliska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji i niespodzianek. Zostały one przygotowane z myślą nie tylko o szachistach, ale też publiczności.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w którym pula nagród przekracza 30 tys. zł. Zostanie on rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się już kilkuset zawodników w tym kilkanaście arcymistrzyń i arcymistrzów szachowych. Zaproszenie przyjął jeden z najlepszych szachistów na świecie, wspomniany arcymistrz David Navara. Jest on mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, a tytuły wywalczył w 2014 i 2022 roku.

– Gość specjalny festiwalu jest wyjątkową osobowością w świecie szachów. Jest znany z wszechstronnego stylu gry i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Jego pojedynki na pewno będą gratką dla kibiców i zapewne przyciągną wielu fanów królewskiej gry – zapewnia Michał Paździora, wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego.

W programie festiwalu znajdują się turnieje szachowe dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, a także pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Sobotnie zmagania turniejowe zainauguruje koncert jednego z najlepszych polskich zespołów folkowych, grupy Tekla Klebetnica.

X Katowicki Festiwal Szachowy rozpoczął się od Drużynowego Pucharu Polski 2023 w Szachach Błyskawicznych.

W sobotę otwarta zostanie także polsko-węgierska kawiarenka szachowa. Śląski Związek Szachowy pozyskał lokal przy ulicy Panewnickiej 21 w Katowicach-Ligocie w ramach projektu “Lokal na Kulturę”.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Fot. Michał Walusza