Rajd Śląska rozpocznie się dzisiaj.

Rajd Śląska rozpocznie się dzisiaj.

8 września 2023 Wyłączono przez administrator

Podano informacje o imprezie, o zmianach w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

***

Widowiskowy odcinek specjalny w centrum Katowic rozpocznie 8 września rywalizację w tegorocznej edycji Rajdu Śląska. Ściganie na zamkniętej i zabezpieczonej trasie oznacza, że w mieście wystąpią czasowe ograniczenia w ruchu i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

Rajd Śląska to największa i najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie. Zawody są rundą Rajdowego Pucharu Europy (FIA ERT), a także Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Oprócz tego na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska zmierzą się również uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz załogi w rajdówkach sprzed lat, które ścigają się w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Ceremonia rozpoczęcia zawodów odbędzie się w sercu Katowic. Rajdówki opanują ulicę Mariacką i Dworcową. Ceremonia startu Rajdu Śląska rozpocznie się o godzinie 18:00. W tym miejscu kibice będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie rajdówki czy też porozmawiać z kierowcami i pilotami oczekującymi na start rajdu.

Wieczorne ściganie wokół katowickiego Spodka

O 18:30 ruszy motoryzacyjne widowisko na ulicach miasta, a więc spektakularne ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic, który w tym roku będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kibiców.

Jego trasa jest wydłużona i pokonywana w pętlach, co oznacza, że w jednym miejscu każdą z rajdówek będzie można dwukrotnie zobaczyć w akcji. Najpierw kibicom zaprezentują się załogi w samochodach historycznych, które dwukrotnie pokonają próbę w sercu Katowic (od 18:30 i od 19:00). Zawodnicy we współczesnych samochodach rozpoczną swój show o 20:30.

Dodatkową atrakcją będą pokazowe przejazdy Mateusza Kaprzyka. Katowiczanin zaprezentuje kibicom Ligiera JS-P320. To wart ponad milion złotych, prototypowy samochód, którym reprezentant ORLEN Team ściga się w European Le Mans Series – prestiżowym cyklu wyścigów długodystansowych.

Bolid Kaprzyka waży zaledwie 950 kg, ale dzięki 455-konnemu silnikowi V8 o pojemności 5,6 litra rozpędza się aż do 290 km/h. Mateusz ruszy na trasę w centrum miasta około 19:15 i pokona dwa okrążenia katowickiego superoesu. Przez dwa kolejne dni zawodnik oraz jego auto czekać będą na kibiców w bazie Rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Dalsze ważne informacje poniżej – ograniczenia w ruchu i zmiany dot. komunikacji publicznej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Rajd Śląska 2023 – ograniczenia w ruchu w Katowicach (8 września)

Zamknięcie części ulic w centrum Katowic wiąże się z utrudnieniami, które potrwają od godziny 15 do 23, w piątek, 8 września. Z ruchu będą wyłączone następujące ulice:
Wschodnia jezdnia al. Wojciecha Korfantego od skrzyżowania z ul. Stanisława Moniuszki do skrzyżowania z ul. Olimpijską (brak przejazdu przez rondo na północ – w kierunku Koszutki i Bogucic);
Północna jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Chorzowa) od skrzyżowania z ul. Tadeusza Dobrowolskiego do ronda im. Gen. Jerzego Ziętka (brak przejazdu przez rondo w kierunku Chorzowa);
Południowa jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Sosnowca) od ronda im. Gen. Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką;
Ul. Uniwersytecka od ronda Pietera do al. Wojciecha Korfantego;
Ul. Olimpijska od skrzyżowania z al. Walentego Roździeńskiego do skrzyżowania z al. Wojciecha Korfantego;
Parking w Strefie Kultury – między ul. Olimpijską i ul. Jerzego Haralda;
Ul. Jerzego Haralda od wyjazdu z parkingu w Strefie Kultury do ul. Mikołaja Góreckiego;
Ul. Mikołaja Góreckiego od skrzyżowania z ul. Jerzego Haralda do ul. Olimpijskiej.
Tunel pod katowickim rondem nie będzie zamykany! Objazd ronda im. Gen. Jerzego Ziętka dla relacji z Koszutki i Bogucic w kierunku Sosnowca będzie poprowadzony zachodnią jezdnią al. Wojciecha Korfantego, a następnie ul. Piotra Skargi i Sokolską.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że czasowe wyłączenie wymienionych ulic może wydłużyć czas przejścia czy przejazdu w obrębie centrum Katowic. W związku z tym organizatorzy Rajdu Śląska uprzejmie proszą mieszkańców miasta, by wzięli to pod uwagę w swoich planach i z góry dziękują za wyrozumiałość.

Rajd Śląska 2023 – zmiany w komunikacji miejskiej (8 września)

W związku z organizacją Rajdu Śląska w Katowicach wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zachęcamy pasażerów do zapoznania się z opisywanymi zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w Internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Zmiany będą obowiązywać w piątek, 8 września, od godziny 15 do 23 i będą dotyczyć następujących linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M10, M23 i M101.

Dodatkowo, w tych godzinach z obsługi będą wyłączone przystanki:
Katowice Aleja Korfantego 01;
Katowice Strefa Kultury NOSPR 01 i 02;
Katowice Strefa Kultury 02;
Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie 01;
Katowice Uniwersytet Śląski 01.
Jednocześnie uruchomione zostaną tymczasowe stanowiska przystankowe:
Katowice Strefa Kultury 32 – zlokalizowany przy ul. Dudy-Gracza za skrzyżowaniem z Aleją Roździeńskiego;
Katowice Szkoła Filmowa UŚ 01 – zlokalizowany przy ul. Warszawskiej, przed skrzyżowaniem z ulicą Damrota (na wysokości przystanku tramwajowego).
Więcej informacji o zmianach w kursowaniu autobusów podczas pierwszego dnia Rajdu Śląska znajduje się na stronie Zarządu Transportu Metropolitarnego GZM.