Planowanie połączeń kolejowych jest jak gra w szachy, do której zaproszono nas wszystkich.

Planowanie połączeń kolejowych jest jak gra w szachy, do której zaproszono nas wszystkich.

19 września 2023 Wyłączono przez administrator

Chodzi o to, by Kolej Metropolitalna jak najlepiej odpowiadała naszym oczekiwaniom.

***

W 2025 roku pociągi wrócą na trasę od Katowic do Tarnowskich Gór. Następnie pojadą dalej – w kierunku Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice Airport.

Remontowana linia kolejowa przebiega przez Chorzów, Bytom, Radzionków, gminę Świerklaniec i Tarnowskie Góry. Pociągi mają na niej kursować szybciej i częściej.
Podróże będą wymagały przesiadek, więc ważne, aby tak przygotować rozkłady i infrastrukturę, aby były one wygodne.

– Przeprowadziliśmy ankietę i 12 spacerów badawczych wokół przyszłych stacji Kolei Metropolitalnej – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w Urzędzie Metropolitalnym GZM.

W spacerach uczestniczyły różne grupy mieszkańców. Chodziło o to, by to właśnie przyszli podróżni wypowiedzieli się co do przyszłych rozwiązań.

Co ciekawe, na przykład w spacerze po bytomskim Karbiu uczestniczyła spora grupka zabrzan – mieszkańców Rokitnicy i Helenki. Byli oni żywo zainteresowani rozwiązaniami dotyczącymi Kolei Metropolitalnej w Karbiu.

Zainteresowani mogli też przekazać swoje uwagi za pośrednictwem internetu. Tak uczyniło aż kilkaset osób. Internetowe ankiety dały sporo wiedzy o tym, jak, gdzie i kiedy przemieszczają się mieszkańcy naszej aglomeracji pomiędzy Katowicami, Chorzowem, Rudą Śląską, Bytomiem, Zabrzem, Piekarami Śląskimi czy Tarnowskimi Górami.

Szczególnie ważne były te uwagi, które dotyczyły problemów, jakie miewają podróżni – np. z przesiadkami i jak najszybszym dotarciem do celu.

W efekcie powstał raport zawierający wiele propozycji na temat organizacji przyszłej Kolei Metropolitalnej. Raport „Kolej Metropolitalna: jakie będzie otoczenie wokół stacji? Wnioski z badań – Metropolia GZM” znajdziesz w linku poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Raport „Kolej Metropolitalna: jakie będzie otoczenie wokół stacji? Wnioski z badań – Metropolia GZM”. Aby otworzyć przytrzymaj palec na linku:

Kolej Metropolitalna: jakie będzie otoczenie wokół stacji? Wnioski z badań