Niewidoma 23-latka słusznie ma żal do urzędników?

Niewidoma 23-latka słusznie ma żal do urzędników?

23 września 2023 Wyłączono przez administrator

Pani Paulina choć jest osobą niewidomą, każdego dnia dzielnie walczy o aktywne, samodzielne życie. Czy słusznie odebrano jej mamie zasiłek pielęgnacyjny z tytułu opieki nad nią?

***

23-letnia Paulina z Chorzowa jako jedyna z trójki rodzeństwa urodziła się całkiem niewidoma. To jednak nie przeszkadzało jej najpierw się całkiem nieźle uczyć i skończyć szkołę, a później pracować i wyprowadzić się z domu rodzinnego.

Dzielna młoda kobieta zamieszkała na tzw. „swoim”, niedaleko matki, w niewielkim mieszkaniu na parterze, w starej chorzowskiej kamienicy. 15 lutego niespodziewanie odwiedziła ją pracownica miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej, w celu przeprowadzenia wywiadu kontrolnego dotyczącego opieki matki nad niewidomą.

Jak wynika ze słów Pauliny urzędniczka zadawała niestosowne pytania o życie osobiste podopiecznej. Paulina twierdzi też, że urzędniczka na zadawane pytania odpowiadała sama sobie, lub nachalnie wymuszała odpowiedź dziewczyny.

Na miejscu nie został spisany (tak mówi Paulina) żaden protokół, a co za tym idzie niewidoma kobieta niczego tego dnia nie podpisywała. Mimo to późniejsze orzeczenie miano wydać na podstawie zapisanej relacji z przebiegu zdarzenia. Zdaniem Pauliny relacja ta budzi wątpliwości.

Następnie wydano decyzję o odebraniu matce zasiłku za opiekę nad niepełnosprawną córką.

Oburzona tym młoda chorzowianka postanowiła w pierwszej kolejności napisać w tej sprawie skargę do dyrekcji OPS, jednak stamtąd miała nie otrzymać żadnej odpowiedzi.

Nie dając za wygraną dwukrotnie składała tej samej treści zażalenie do prezydenta Chorzowa. Ten za drugim razem polecił zbadanie sprawy przełożonym urzędniczki. Nie dopatrzyli się oni w jej działaniach żadnych nieprawidłowości.

Szukanie wsparcia i pomocy w samym Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej również okazało się dla Pauliny bezskuteczne. Jak czytamy w piśmie, które otrzymała stamtąd, Ministerstwo nie jest organem kontrolnym ani nadzorczym nad pracą pracowników samorządowych, nie ustala też prawa do świadczeń opiekuńczych.

Realizacją zadań związanych z przyznawaniem owych świadczeń zajmują się w Polsce, jak wynika z treści tegoż pisma, właściwe organy samorządowe, takie jak wójt, burmistrz, prezydent miasta, czy również kierownictwo i pracownicy właściwego dla danego obszaru ośrodka pomocy społecznej.

Czując się pokrzywdzoną i niesprawiedliwie potraktowaną przez osoby i instytucje wyznaczone do pomocy ludziom, nasza bohaterka przez przypadek natknęła się w internecie na portal zajmujący się ofiarami niesprawiedliwości urzędniczej i społecznej.

Dziennikarzom tegoż portalu udało się dotrzeć do urzędniczki, następnie nagrać i umieścić w sieci filmik, na którym widać sprzeczności w jej wypowiedziach. Całość materiału skłania do refleksji nad decyzją chorzowskiego OPS w sprawie odebrania matce niewidomej młodej kobiety zasiłku opiekuńczego.

Z kolei nasza redakcja, po odmowie udzielenia krótkiego wywiadu przez urzędniczkę, skierowała do rzecznika prasowego Urzędu Miasta Chorzowa pytania dotyczące sprawy niewidomej mieszkanki miasta. Pytaliśmy też następnie o dalsze działania w tej sprawie.

Otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynika, że kontrolę pracy urzędniczki zlecono dyrektorowi miejscowego OPS, czyli jej bezpośredniemu przełożonemu.
Zdaniem dyrekcji ośrodka, w sprawie Pauliny nie doszło do przekroczenia kompetencji zawodowych przez urzędniczkę.

Matka dziewczyny postanowiła skierować sprawę do sądu. Termin pierwszej rozprawy nie jest jeszcze znany.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***