Najtańsza stacja paliw.

Najtańsza stacja paliw.

15 września 2023 Wyłączono przez administrator

Trzy dni temu jechałem służbowo na Pomorze (Mateusz Cieślak – red. nacz. Katowice Dziś). Przez całe lat, tankując swój samochód, omijałem stacje koncernu Orlen z prostej przyczyny – paliwo było tam znacznie droższe niż gdzie indziej.

Ale dzień przed tą podróżą służbową paliwo na Orlenie było tańsze niż na stacji, na której zwykle tankuję. Obie te stacje są obok siebie, więc zawróciłem i zatankowałem kilka litrów licząc, że nazajutrz „moja” stacja paliw dostosuje cenę do orlenowskiej i będzie, jak to przez lata bywało, tańsza.

II

Życie spłatało mi figla i nazajutrz, tuż przed wyjazdem na Pomorze, miałem krótkie spotkanie na innym Orlenie w Katowicach – znajdującym się przy ul. Murckowskiej. Oczom swym nie wierzyłem.

Przy drodze tranzytowej ceny paliwa były znacznie niższe niż to, co w ostatnich miesiącach widziałem na różnych stacjach – również tych, które są zwykle tańsze niż pozostałe – w Wyrach, Żorach, nie mówiąc o samych Katowicach.

Skoro cena na pylonie wskazywała na to, że benzyna 95 kosztuje 6,27 zł za litr, więc zatankowałem do pełna. W wolnej chwili postanowiłem napisać o tym – tytułując materiał właśnie tak: „Najtańsza stacja paliw”.

III

Byłem w błędzie. Co stwierdziłem, jadąc na Pomorze. Wracając miałem spotkanie w Warszawie. I prawie wszędzie tam, gdzie zwykle paliwo jest znacznie droższe niż na znanych mi stacjach paliw, było ono tańsze. Nawet 6,23 zł przy autostradzie.

Zazwyczaj te najniższe ceny były na Orlenie, na MOL czy Lotosie. Wszystkie te sieci stacji paliw są z sobą blisko powiązane.

A już szczytem było to, co zastałem na stacji paliw Orlenu przy ul. Bocheńskiego (ponownie w Katowicach). A było to wczoraj.

Tu benzyna 95 wczoraj była jeszcze tańsza. Kosztowała 6,19 zł.

IV

Zastanawiałem się nawet czy nie byłoby warto kupić kilka kanistrów i zatankować. Przewiduję bowiem znaczący skok cen paliwa po wyborach i już wam wyjaśniam, dlaczego.

Niedawno NBP dokonał niesłychanej obniżki stóp procentowych – o 75 punktów procentowych. Na ekonomii się nie znam, ale ci co się znają zaczęli rwać włosy z głów.

Zaś kurs złotówki (ekonomista poprawiliby mnie – na „złotego”) poszybował w dół.

V

Własnych zasobów ropy naftowej Polska nie ma. Trzeba ją sprowadzać zza granicy, płacąc dolarami.

30 sierpnia 1 dolar kosztował 4,09 zł. 10 sierpnia już 4,32 zł. Dziś wynosi on wg kantorkurs.pl jeszcze więcej: 4,33/4.36 zł.

Powtarzam, ekonomistą nie jestem. Jestem jednak kierowcą. I wiem doskonale, że cena paliw na stacjach niemal natychmiast reagowała na zmiany kursów walut.

Czasami zdarzały się zmiany nawet po kilka razy w ciągu dnia. Ci z was, którzy są kierowcami, z pewnością to potwierdzą.

A skoro tak jest, to jaka zagadka kryje się za tym niezwykłym zjawiskiem? Że ceny paliw tanieją w tym samym czasie, gdy euro i dolar drożeją?

VI

Kodeks Spółek Handlowych jasno mówi, co jest celem prowadzenia biznesu. To zysk.

Jaki jest zysk Orlenu, gdy on obniża cenę paliw w tym samym czasie, gdy musi kupować ropę drożej?

Dla mnie to niezbadana tajemnica. Przypuszczam jednak, że po 15 października się wyjaśni.

Na razie wystarczyć mi musi następujące wyjaśnienie, które Orlen zamieszcza na przydrożnych billboardach: prawie połowa przychodów Orlenu pochodzi z zagranicy.

Co oznacza, że ponad połowę przychodów Orlen uzyskał w Polsce. Oczywiście, nie znając wyliczeń działu księgowego koncernu, nie wiemy czy dział marketingu oraz reklamy Orlenu czegoś nie pomylił.

VII

Kończąc powiem wam, że przed wyborami na Węgrzech, paliwo też potaniało. Byłem tam wówczas. I widząc cenę na pylonie jednej z węgierskich stacji, radośnie tam wjechałem.

Na dystrybutorze pojawiła się zupełnie inna cena – znacznie wyższa. Zaś karteczka w językach węgierskim i angielskim wyjaśniała, że ta cena na pylonie dotyczy tylko Węgrów.

Po wyborach obie ceny zostały z sobą zrównane. W górę.

Na dowód, że paliwo rzeczywiście kosztowało 6,19 zł – poniżej zdjęcie pylonu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***